Reklama
Reklama

Pielęgnuj lawendę w ten sposób, a będzie kwitła całe lato

Lawenda to popularna roślina, o charakterystycznym wyglądzie i zapachu. Jest uprawiana w ogrodzie i w doniczkach, a jeśli właściwie się o nią zadba, będzie kwitła przez całe lato. Czego potrzebuje i jak ją poprawnie pielęgnować? Wyjaśniamy.

Lawenda to roślina z rodziny jasnotowatych, którą można uprawiać zarówno w doniczce, jak i bezpośrednio w gruncie. Istnieją różne rodzaje tej rośliny, w tym lawenda wąskolistna, lawenda pośrednia czy lawenda francuska. Jak dbać o tę piękną roślinę? Podpowiadamy.

Lawenda — charakterystyka i zastosowanie

Lawenda kwitnie od połowy czerwca do września. Najczęściej kwiaty są fioletowe, ale mogą też być białe lub różowe. Są zebrane na długich, cienkich szypułkach. Na roślinie nawet zimą utrzymują się wąskie, omszone, srebrne liście. Charakterystyczną cechą lawendy jest również zapach, który wydziela się nawet po delikatnym jej muśnięciu przez wiatr. Jest to zapach intensywny, ale jednocześnie orzeźwiający.

Surowce pozyskiwane z lawendy do dziś stosowane są w ziołolecznictwie i wchodzą w skład wielu leków. Pomagają spokojnie zasnąć, zmniejszyć uczucie niepokoju, ale też wspierają system nerwowy. Lawenda to doskonała ozdoba ogrodu. Najbardziej malowniczo prezentuje się posadzona w dużych skupiskach. Warto też zestawiać ją z zimozielonymi krzewami, takimi jak bukszpany czy laurowiśnie. Warto sadzić ją również w towarzystwie śródziemnomorskich ziół, takich jak rozmaryn, tymianek czy szałwia.

Czytaj też: Bazie postoją w wazonie przez wiele tygodni, jeśli nie popełnisz popularnego błędu 

Jak pielęgnować lawendę? Zrób to, a będzie kwitła przez całe lato

Lawendę najlepiej uprawiać na stanowiskach ciepłych i słonecznych, ale jednocześnie osłoniętych od wiatru. Najlepsza gleba pod jej uprawę powinna być przepuszczalna, wapienna i lekko kamienista. Warto zmieszać podłoże z grysem lub drobnym żwirkiem. Ziemia pod uprawę lawendy powinna mieć odczyn pH 6,5-7,5.

W naturalnych warunkach lawenda nie potrzebuje nawożenia. Warto jednak ją wzmocnić nawozem mineralnym długodziałającym, który stosujemy wiosną. Jesienią zaś możemy ją odżywić kompostem. Lawenda jest raczej odporna na suszę, jednak nie można jej przelać. Może to doprowadzić do gnicia korzeni i porażenia rośliny przez choroby grzybowe. Jeśli uprawiamy ją nie bezpośrednio w ziemi, lecz w donicy, trzeba ją dość często podlewać, jednak niewielką ilością wody.

Jeśli odpowiednio zadbamy o lawendę i zapewnimy jej optymalne warunki do rozwoju, będzie zdrowo się rozwijała i zachwycająco kwitła przez całe lato, wydzielając przyjemny, kojący zapach. 

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | uprawa roślin | działka