Reklama
Reklama

Bazie postoją w wazonie przez wiele tygodni, jeśli nie popełnisz popularnego błędu

Bazie kojarzą się z wiosną i Wielkanocą. Często wykonuje się z nich świąteczne czy wiosenne dekoracje, które następnie zdobią nasze domy i stoły. Warto jednak wiedzieć, że niepozorny błąd może sprawić, iż szybko zmarnieją. Jak temu zapobiec? Doradzamy.

Bazie to jeden z symboli wiosny. Bazie wierzbowe, znane też jako kotki, to puchate kwiatostany wierzby. Pojawiają się na nich u schyłku zimy i utrzymują się na gałęziach tak długo, jak pozwala na to pogoda. Wiele osób wykorzystuje bazie do tworzenia ozdób na Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Warto jednak wiedzieć, że mogą one przetrwać w domu naprawdę bardzo długo. Wystarczy tylko właściwie o nie zadbać. Jak to zrobić?

Wiosenne dekoracje z bazi. Co zrobić, by wytrzymały dłużej?

Bazie idealnie nadają się do tworzenia wielkanocnych czy wiosennych dekoracji. Wspaniale się prezentują w wazonach, które można dodatkowo ozdobić pisankami, wstążkami czy bukszpanem, tworząc kompozycję na świąteczny stół, w postaci wielkanocnego drzewka. Bazie pięknie jednak wyglądają również bez dodatkowych ozdób — wystarczy umieścić je w wazonie.

Bardzo wiele osób popełnia jednak popularny błąd i wstawia bazie do wody. Nie jest to dobry pomysł — kotki niestety szybciej zmarnieją. W takiej sytuacji gałązki zaczynają szybko kwitnąć i przekwitać. Jeśli chcemy, by bazie wytrzymały w wazonie dłużej (nawet przez całą wiosnę), musimy je raczej zasuszyć. 

Czytaj też: Fikus schnie i gubi liście? W ten sposób sprawdzisz, czy można go uratować 

Jak przedłużyć trwałość bazi? Oto sprawdzony sposób

Gałązki bazi należy umieścić w suchym wazonie. Dzięki temu, że wyschną, będą piękną ozdobą nawet przez kilka miesięcy. Nie utracą też swojego charakterystycznego, srebrnego koloru. Istotne jest jednak, by nie umieszczać ich w miejscu, w którym będą narażone na bezpośrednie działanie słońca. Powinny stać w miejscu, gdzie będzie do nich docierać tylko światło rozproszone. Ich trwałości nie sprzyjają również przeciągi. Wazon z baziami powinien być trzymany z daleka od otwartych okien czy drzwi, w temperaturze pokojowej.

To najlepsze metody, by zachować bazie w tak dobrym stanie, jak tuż po przyniesieniu do domu. Zastosujmy się do wspomnianych rad, jeśli chcemy, by przez długi czas nie utraciły swojego charakterystycznego wyglądu. 


Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin