Reklama
Reklama

Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami. Wystarczy odpowiednio je zachęcić

Pelargonie to popularne rośliny ozdobne, które zdobią balkony i tarasy. Jeśli chcemy, aby cieszyły nasze oczy przez cały sezon, to warto zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych. Sprawdź przepisy na naturalne odżywki do pelargonii, wspierające ich wzrost i kwitnienie.

Pelargonie zakwitną obficie, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Należy zastosować podstawowe zasady pielęgnacyjne, w tym nawożenie. Zasilamy je specjalnymi nawozami przeznaczonymi do tych kwiatów lub takimi wieloskładnikowymi do roślin kwitnących

Pelargonie możemy zasilić naturalnymi nawozami, które są znacznie tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Do ich przygotowania będziemy potrzebować ryżu albo obierek jabłek

Jak dbać o pelargonie? Najważniejsze zasady

Pelargonie preferują słoneczne stanowiska. Poradzą sobie w półcieniu, jednak będą słabiej kwitły. Sadzimy je w ziemi uniwersalnej, przeznaczonej do tych roślin. Podłoże musi być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne, o odczynie pH 6-7.

Musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu pelargonii. W trakcie suszy podlewamy je 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Uważamy również na przelanie, które powoduje gnicie korzeni i więdnięcie rośliny.

Po przekwitnięciu obrywamy zaschnięte kwiaty. W ten sposób przedłużamy kwitnienie rośliny.

Kolejny, ważny zabieg pelargonii to systematyczne nawożenie w okresie wiosenno-letnim raz na dwa tygodnie. Dzięki tej czynności kwiaty będą kwitły zdrowo i obficie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlewaj hortensję. Tylu kwiatów jeszcze nie miała

Nawóz z ryżu do pelargonii

Ekologiczny nawóz do pelargonii możemy zrobić z wody, w której moczył się ryż. Dzięki niemu wzbogacimy rośliny w składniki odżywcze, a także wesprzemy ich system korzeniowy, zapobiegając gniciu korzeni. Jak przygotować taką odżywkę?

Na początek należy moczyć ryż w czystej wodzie przez kilka godzin. W tym czasie składniki odżywcze zostaną uwolnione do wody. Następnie odcedzamy ją, oddzielając od ryżu. Tak przygotowaną wodą ryżową podlewamy rośliny. 

Nawóz z obierek jabłek do pelargonii

Obierki jabłek mają w swoim składzie ważne minerały tj. azot, fosfor i potas. Są one bardzo ważne w procesie kwitnięcia pelargonii. Jak zatem zrobić z nich nawóz?

Obierki z dwóch jabłek należy pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w pojemniku z pokrywką np. w słoiku. Naczynie napełniamy 0,5 litrem wody i odstawiamy w zacienione miejsce. Pamiętajmy, aby pokrywka była lekko uchylona. Dzięki temu odpad zacznie fermentować. 

Po 3-5 dniach odcedzamy obierki z roztworu i wyrzucamy je, natomiast płynny nawóz rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. W takiej postaci podlewamy nim pelargonie. 

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie