Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami. Wystarczy odpowiednio je zachęcić
Pelargonie to popularne rośliny ozdobne, które zdobią balkony i tarasy. Jeśli chcemy, aby cieszyły nasze oczy przez cały sezon, to warto zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych. Sprawdź przepisy na naturalne odżywki do pelargonii, wspierające ich wzrost i kwitnienie.
Pelargonie zakwitną obficie, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Należy zastosować podstawowe zasady pielęgnacyjne, w tym nawożenie. Zasilamy je specjalnymi nawozami przeznaczonymi do tych kwiatów lub takimi wieloskładnikowymi do roślin kwitnących.
Pelargonie możemy zasilić naturalnymi nawozami, które są znacznie tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Do ich przygotowania będziemy potrzebować ryżu albo obierek jabłek.
Pelargonie preferują słoneczne stanowiska. Poradzą sobie w półcieniu, jednak będą słabiej kwitły. Sadzimy je w ziemi uniwersalnej, przeznaczonej do tych roślin. Podłoże musi być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne, o odczynie pH 6-7.
Musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu pelargonii. W trakcie suszy podlewamy je 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Uważamy również na przelanie, które powoduje gnicie korzeni i więdnięcie rośliny.
Po przekwitnięciu obrywamy zaschnięte kwiaty. W ten sposób przedłużamy kwitnienie rośliny.
Kolejny, ważny zabieg pelargonii to systematyczne nawożenie w okresie wiosenno-letnim raz na dwa tygodnie. Dzięki tej czynności kwiaty będą kwitły zdrowo i obficie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlewaj hortensję. Tylu kwiatów jeszcze nie miała
Ekologiczny nawóz do pelargonii możemy zrobić z wody, w której moczył się ryż. Dzięki niemu wzbogacimy rośliny w składniki odżywcze, a także wesprzemy ich system korzeniowy, zapobiegając gniciu korzeni. Jak przygotować taką odżywkę?
Na początek należy moczyć ryż w czystej wodzie przez kilka godzin. W tym czasie składniki odżywcze zostaną uwolnione do wody. Następnie odcedzamy ją, oddzielając od ryżu. Tak przygotowaną wodą ryżową podlewamy rośliny.
Obierki jabłek mają w swoim składzie ważne minerały tj. azot, fosfor i potas. Są one bardzo ważne w procesie kwitnięcia pelargonii. Jak zatem zrobić z nich nawóz?
Obierki z dwóch jabłek należy pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w pojemniku z pokrywką np. w słoiku. Naczynie napełniamy 0,5 litrem wody i odstawiamy w zacienione miejsce. Pamiętajmy, aby pokrywka była lekko uchylona. Dzięki temu odpad zacznie fermentować.
Po 3-5 dniach odcedzamy obierki z roztworu i wyrzucamy je, natomiast płynny nawóz rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. W takiej postaci podlewamy nim pelargonie.
Zobacz też:
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami