Reklama
Reklama

Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlewaj hortensję. Tylu kwiatów jeszcze nie miała

Hortensje uprawiane są w wielu ogrodach, gdzie zachwycają swoimi bujnymi, barwnymi kwiatami, które potrafią kwitnąć nawet od czerwca do października, o ile wybierzemy odpowiednią odmianę oraz zapewnimy roślinie prawidłowe warunki. Pomocna w tym przypadku może być odżywka, którą przygotujemy z płatków owsianych. Sprawdź, jak ją zrobić oraz w jaki sposób ją stosować.

Uprawiając hortensje, musimy zasilać je różnego rodzaju nawozami, aby móc cieszyć się obfitym kwitnieniem przez długi czas. W tym celu możemy przygotować własną odżywkę, do której wykorzystamy płatki owsiane. Okazuje się bowiem, że taka mieszanka może świetnie wpłynąć na nasze krzewy i sprawić, że obsypią się one kwiatami. Podpowiadamy, jak ją zrobić.

Na co uważać podczas uprawy hortensji? To może jej zaszkodzić

Podstawą uprawy hortensji jest zapewnienie roślinie odpowiedniego podłoża. Musimy pamiętać, że hortensja źle czuje się w zasadowym odczynie gleby i reaguje na takie warunki chlorozą liści. Na skutek tego zaczynają one żółknąć oraz marnieć. Następnie pogarsza się kondycja całego krzewu, który przestaje rosnąć.

Idealnym odczynem gleby dla hortensji jest 5-6,5 pH, a dla niebieskich odmian wartość ta powinna wynosić 5. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rośliny uprawiane w zbyt zasadowej glebie, nie potrafią samodzielnie pobierać składników odżywczych.

Krzewom hortensji może zaszkodzić również zbyt sucha gleba, z którą mamy do czynienia przede wszystkim w trakcie upałów. Niedostatek wody możemy rozpoznać po tym, że liście stają czerwone. Hortensja wymaga obfitego podlewania kilka razy w tygodniu. Równocześnie powinniśmy unikać zraszania kwiatów i liści, co mogłoby sprzyjać powstawaniu chorób grzybowych. Rośliny najlepiej zasilać wodą o poranku lub wieczorem. Jednak do podlewania możemy używać nie tylko zwykłej wody, ale i odżywek, które pozytywnie wpłyną na kondycję krzewu tak jak np. nawóz z płatków owsianych.

Czytaj również: Podsypuj tym grządki truskawek. Owoce będą dorodne, a szkodniki znikną

Jaki nawóz stosować? Dzięki niemu hortensja bujnie zakwitnie

Chcąc, by hortensja bujnie kwitła i zdrowo się rozwijała, możemy oprócz kompostu czy obornika zastosować naturalny nawóz z płatków owsianych. Okazuje się, że połączenie go z innymi produktami pomoże nam stworzyć idealną odżywkę dla naszych krzewów.

Wystarczy, że zmieszamy płatki owsiane z wodą oraz biohumusem lub wermikompostem. Są to składniki, które zapewnią roślinie wszystko, czego potrzebuje, czyli m.in. azot, fosfor oraz potas. Dodatkowo płatki owsiane poprawiają strukturę oraz jakość gleby, dzięki czemu jest ona przepuszczalna, ale równocześnie nie ucieka z niej zbyt szybko wilgoć.

Tego typu odżywka pomoże także roślinom magazynować wodę oraz składniki odżywcze. Jest to nawóz szczególnie przydatny, gdy wyjeżdżamy na jakiś czas i musimy pozostawić nasze krzewy hortensji bez opieki.

Jak przygotować odżywkę z płatków owsianych? To prostsze niż myślisz

Przygotowanie nawozu z płatków owsianych nie jest trudne i bez problemu zrobimy taką odżywkę w zaledwie kilka chwil. Wystarczy, że połączymy 1 łyżkę płatków owsianych z 1 litrem wody oraz 1 łyżką biohumusu lub wermikompostu.

Ważne jest także to, by zastosować deszczówkę lub przegotowaną, filtrowaną wodę, ponieważ kranówka zawiera zbyt dużo wapnia. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy i odkładamy miksturę na całą noc. Nasze hortensje możemy podlewać już kolejnego dnia, bez rozcieńczania płynu. Wiosną oraz latem warto stosować odżywkę raz w tygodniu.

Tak przygotowany nawóz przyda nam się również do podlewania innych roślin w ogrodzie lub w domu. Może być stosowany do sadzonek pomidorów, papryki czy do zamiokulkasa.

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | kwiaty