Reklama
Reklama

Podlewaj tym marchewkę. Nie wydasz ani grosza, a zbierzesz plony większe, niż sąsiedzi

Marchewka to popularne warzywo, chętnie hodowane w przydomowym warzywniaku. Zachwyca swoim słodkim smakiem, jednak żeby go zachować, niezbędne jest odpowiednie nawożenie rośliny. Dzięki temu zabiegowi również zwiększamy plony. Sprawdź przepis na darmowy nawóz dla marchwi.

Smak marchewki jest zależny od uprawianej odmiany. Główny wpływ na ten czynnik ma jednak sposób, w jaki uprawiamy warzywo. Plony mogą być zatem słodkie lub zawierać w sobie niepożądaną gorycz

Gorzki smak marchewki i nieliczne plony to wynik naszego zaniedbania, jeśli chodzi o pielęgnację. Mowa o kwaśnym podłożu, ataku szkodników i grzybów, a także braku nawożenia. Warto zatem zadbać o te wszystkie czynniki. 

Uprawa marchewki. Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Marchewkę uprawiamy na słonecznym stanowisku. Jeśli dociera do niej duża ilość promieni słonecznych, to zbierzemy słodkie plony. Ponadto odczyn podłoża powinien być obojętny - im kwaśniejsza gleba, tym smak warzywa będzie bardziej gorzki. 

Duże znaczenie w uprawie tej rośliny ma także regularne podlewanie. Nawadniamy ją intensywniej w momencie wschodu i fazie wzrostu. Pamiętajmy również o tym, aby nie sadzić marchewki w miejscu, gdzie wcześniej były uprawianie warzywa korzeniowe. 

Domowy nawóz dla marchwi. Przygotujesz go z łusek taniego warzywa

Nawożenie to kolejny, ważny zabieg pielęgnacyjny marchewki. Ma duży wpływ zarówno na smak, jak i obfitość plonów rośliny. Warto zatem przygotować domowy nawóz z łusek cebuli. Jak go zrobić?

Musimy zalać 100 g łusek cebuli 2 litrami wody. Całość odstawiamy na 2-4 tygodnie w ciepłe miejsce, co jakiś czas mieszając. 

Po zakończeniu procesu fermentacji musimy przecedzić nawóz przez sito i rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:10. Tak przygotowaną odżywką zasilamy marchewkę co 3-4 tygodnie w okresie intensywnego wzrostu

Nawóz z cebuli zawiera witaminę C, witaminę E oraz te z grupy B. Dostarcza roślinie ważne minerały tj. fosfor, żelazo, potas, mangan, miedź, wapń, selen. Dzięki tym składnikom odżywczym zbierzemy liczne i słodkie plony

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | pielęgnacja roślin | nawożenie