Przechowuj marchewkę w ten sposób, a będzie świeża przez całą zimę
Marchew, którą zbierzesz z ogrodu we wrześniu i październiku, możesz przechowywać w swoim domu miesiącami. Nie zepsuje się pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczysz ją przed grzybami, pleśnią i bakteriami. Jak przechowywać marchew na zimę? Aby warzywa zawsze były świeże i soczyste zastosuj stary, babciny trik.
Marchew to popularne warzywo korzeniowe, które możesz dodawać do aromatycznych zup, obiadów i sałatek. Przygotowujesz z niej także smaczne soki i ciasta. W ogrodzie tę roślinę najczęściej zbiera się od połowy września do końca października.
Nawet jeżeli zerwiesz marchew wczesną jesienią, w swojej kuchni możesz wykorzystywać ją jeszcze miesiącami. Wystarczy, że dowiesz się, jak przechowywać marchew na zimę tak, aby zawsze była świeża i soczysta.
Zanim zakonserwujesz zebraną marchew, musisz przygotować dla niej odpowiednie miejsce. Pomieszczenie na zapasy powinno być chłodne, przewiewne, suche i pozbawione ekspozycji na słońce. Dobrze sprawdzą się więc przestrzenie, takie jak: spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, komórka lub piwnica, o ile nie jest ona wilgotna.
Jak przygotować marchew do przechowywania na zimę? Po zebraniu trzeba oczyścić ją na sucho z grudek ziemi i odciąć wierzchołki warzyw po to, by nie puszczały zielonej natki. Warto również oddzielić małe marchewki od dużych, pozbywając się uszkodzonych np. nagnitych egzemplarzy.
Podobnie jak inne warzywa korzeniowe, także i marchewki możesz przechowywać emaliowanych garnkach. Pamiętaj jednak, aby układać je pionowo, a później przykryć bawełnianą tkaniną i pokrywką.
Innym sposobem, jak przechowywać marchew, jest umieszczenie ich w skrzynkach z piaskiem rzecznym. Dla lepszego efektu między warstwy piasku możesz wsypać igły drzew iglastych, które dodatkowo zakonserwują marchewki.
Możesz również skorzystać z płóciennych worków wypełnionymi świeżymi trocinami. Pamiętaj jednak, aby nigdy ich zawiązywać. Niektóre gospodynie przechowują zerwaną marchew w otwartych pojemnikach, które na dnie wypełnione są warstwą mchu torfowca.
Najprostszy babciny sposób, jak przechowywać marchew na zimę tak, by zabezpieczyć ją przed bakteriami, pleśnią i grzybami, polega na wykorzystaniu łupin z cebuli albo czosnku. Wystarczy obsypać nimi warzywa, a charakterystycznym zapachem wcale nie trzeba się przejmować, bo później ekspresowo pozbędziesz się go poprzez umycie warzyw.
Zobacz też:
Znalazłeś takiego borowika? Lepiej go nie dotykaj, bo dostaniesz wysoki mandat
Oczyszcza organizm, poprawia trawienie i wzmacnia odporność. Jesienią pij regularnie
Wygląda jak gąbka, smakuje jak orzechy. Ten grzyb to Święty Graal grzybiarzy