Działkowcu, nie przegap wiosennego cięcia malin. Ogrodnik zdradza, jak je wykonać
Maliny jesienne potrzebują corocznego cięcia. Możemy je wykonać późną jesienią lub wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Dzięki temu pobudzimy nasze rośliny do wypuszczania nowych pędów, a w rezultacie będziemy mogli cieszyć się obfitszymi plonami. Sprawdź, jak i kiedy ciąć maliny jesienne, aby mieć udaną uprawę.
Cechą charakterystyczną malin jesiennych jest to, że owocują one na pędach jednorocznych. Wobec tego potrzebują one regularnego cięcia, aby mogły się na nich pojawić smaczne i dorodne owoce. Jeden z zalecanych terminów na wykonanie tego zabiegu przypada w najbliższym czasie. Podpowiadamy, w jaki sposób i kiedy ciąć maliny.
Chcąc cieszyć się obfitymi plonami, musimy odpowiednio zadbać o naszą plantację maliny jesiennej. Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycięcie roślin wczesną wiosną, dzięki czemu pobudzimy ją do wytwarzania nowych pędów, na których później pojawią się owoce.
Cięcie wczesną wiosną pozwala zadbać o nasze rośliny jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Zaleca się, aby wykonać je pod koniec lutego lub na początku marca.
Sam zabieg cięcia malin jesiennych nie jest skomplikowany. Najlepiej zaplanować tę czynność na bezdeszczowy oraz słoneczny dzień.
Następnie za pomocą sekatora przycinamy wszystkie pędy aż do ziemi. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do wypuszczenia kolejnych pędów. Dodatkowo zabieg ten pozwoli nam ograniczyć ryzyko występowania chorób na plantacjach i pomoże uniknąć uszkodzeń powstałych w wyniku żerowania szkodników.
Po starannym wycięciu pędów możemy je rozdrobnić i usunąć. W przypadku nowo założonych plantacji maliny, niezależnie od terminu sadzenia roślin, także należy skrócić wszystkie pędy przy ziemi w terminie wczesno wiosennym.
Czytaj również: Bez tego zabiegu możesz zapomnieć o bujnym trawniku. Najlepiej wykonać go w tym terminie
Zakładając plantację malin, powinniśmy wybierać do tego równinne lub lekkie skłony. Należy unikać miejsc, w których tworzą się zastoiska mrozowe, a także terenów nisko położonych, ponieważ maliny o wiele łatwiej tam przemarzają.
Dodatkowo pamiętajmy o tym, że rośliny te potrzebują do rozwoju gleb żyznych, które obfitują w składniki pokarmowe. Najlepiej będą wzrastały na ziemi lekko kwaśnej o pH w granicach 6-6,5. Podczas pielęgnacji malin weźmy również pod uwagę to, że źle tolerują one zarówno nadmiar, jak i niedobór wody.
Co więcej, okresy suszy mogą znacznie wpłynąć na wzrost i plonowanie roślin. Wobec tego kluczowe podczas uprawy jest odpowiednie nawadnianie malin.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz