Reklama
Reklama

Sąsiedzi będą ci zazdrościli upraw. Wystarczy, że podlejesz grządki tą miksturą

Zima powoli się już kończy i zaczynamy przygotowanie ogrodu do wiosny. Oprócz oprysków, przycinania, usuwania liści z trawników warto też przygotować ziemię. Niestety, wokół brakuje jeszcze roślin, z których zazwyczaj przygotowujemy gnojówki. W tej roli sprawdzi się domowa odżywka, którą każdy może wykonać samodzielnie. W skład mikstury wchodzą tanie i powszechnie dostępne składniki.

Przygotowanie gleby na wiosnę 

Na wiosnę trzeba nasz ogród uporządkować po zimie i przygotować pod uprawy. W tym celu najpierw odchwaszczamy ziemię, starając się wyrwać niepożądane rośliny wraz z korzeniami. Niektóre z nich rozmnażają się przez system korzeniowy.  

Kolejnym krokiem w przygotowaniu gleby na wiosnę jest jej spulchnienie. Chodzi tu o przekopanie ziemi tak, żeby nabrała mniej zbitej konsystencji. Zanim posiejesz rośliny w ogrodzie, odżyw podłoże po zimie. Świetnie się tu sprawdzą nawozy organiczne, takie jak obornik czy kompost. Obornik stosuj pod warzywa nie częściej niż co cztery lata. Po jego wysypaniu natychmiast przekop glebę. To zapobiegnie uciekaniu azotu. 

Dużo bardziej uniwersalnym nawozem organicznym jest kompost. Wysyp go na przekopaną ziemię i zagrab tak, aby wymieszał się z wierzchnią warstwą gleby. W ten sposób nie tylko ją nawieziesz, ale i poprawisz jej strukturę.  

Domowa odżywka do roślin z drożdży - przepis 

Kiedy nasze rośliny ogrodowe zaczną już rosnąć, warto im pomóc. Nie musisz w tym celu kupować drogich nawozów. Domową odżywkę do roślin z powodzeniem przygotujesz w domu. Potrzebujesz do tego: 

  • 10 litrów letniej wody;  
  • 100 g drożdży;  
  • szklanka cukru; 
  • opcjonalnie: zmielone skorupki jajek lub popiół drzewny.  

Przepis na domową odżywkę do roślin jest prosty: rozkrusz drożdże i zasyp je cukrem. Po dwóch godzinach wrzuć je do wiadra z ciepłą, ale niegorącą wodą i dokładnie wymieszaj. Nawóz będzie gotowy do użycia po tygodniu, kiedy drożdże już będą fermentować. Taką miksturą możesz podlewać swoje rośliny. 

Czytaj też: Masz te rośliny w ogrodzie? Lepiej się ich pozbądź, przyciągają kleszcze jak magnes

Jak używać mikstury z drożdży do roślin? Pomoże tym kwiatom i warzywom

Nawóz z drożdży skłoni rośliny do wzrostu i kwitnienia. Wzmocni też ich system korzeniowy i ułatwi pobieranie wody i innych składników z gleby. Przy okazji zadziała też odstraszająco na szkodniki i uodporni nasze rośliny na choroby.  

Jak używać mikstury z drożdży? Podlewaj nią rośliny co dwa tygodnie. Możesz jej używać przez cały sezon wegetacyjny. Najlepsze jednak efekty przyniesie wiosną i jesienią.  

Domowa odżywka z drożdży sprawdzi się w przypadku lawendy, bukszpanu, róż czy gardenii. W warzywniaku nawieź nią pomidory, paprykę, ogórki i truskawki. Wśród roślin doniczkowych z drożdży ucieszą się storczyki, skrzydłokwiat czy paprotka.   

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | nawożenie | uprawa roślin