Reklama
Reklama

Mokre liście zalegają na trawniku? Nie wyrzucaj ich, przydadzą się bardziej, niż myślisz

Wiosenna aura powoli dociera do Polski, a wraz z nią zbliża się czas porządków w ogrodzie. Liście, które zimą zalegały pod warstwami śniegu, trzeba teraz usunąć z trawnika, aby nie doprowadzić do zniszczenia murawy. Przemyśl jednak, czy na pewno chcesz wyrzucać je do worka, bo mogą przydać ci się jeszcze w warzywniku.

Trawnik po zimie wymaga zainteresowania. Jeszcze przed sezonem na koszenie warto usunąć z niego mokre liście, które od zeszłego roku zalegały pod śniegiem. Im dłużej będziesz z tym zwlekać, w tym gorszym stanie wiosną będzie twoja murawa. 

Teoretycznie liście powinny trafić do worków biodegradowalnych, ale część z nich możesz również zachować do wykorzystania w warzywniku. Po prostu zakop je w grządkach, aby wzmocnić twoje rośliny. 

Lepiej nie zostawiaj liści na trawniku, bo pożegnasz się z piękną murawą

Zalegające na trawniku liście mogą negatywnie wpłynąć na jego kondycję. Jeżeli nie zagrabiłaś ich jesienią, koniecznie zrób to teraz i usuń je z murawy, zanim całkowicie zrujnują jej wygląd. 

Liście blokują roślinom dostęp do powietrza i światła słonecznego, co nierzadko kończy się powstawaniem pleśni pośniegowej. Dla własnego dobra pozbądź się ich, chyba że chcesz, aby twój piękny zielony dywan zrobił się rzadki, suchy i w całości pokryty białym nalotem. 

Może cię zainteresować: Wysiałaś już sałatę? Podlewaj ją tą domową odżywką, a urośnie trzy razy większa                                    

Nie wyrzucaj mokrych liści, tylko zakop je na grządkach

Nie wiesz, co zrobić z mokrymi liśćmi? Możesz po prostu wyrzucić je do brązowego pojemnika lub worka na odpady biodegradowalne albo wykorzystać w ogródku  warzywnym do użyźniania gleby pod uprawę roślin. To świetny nawóz do gleby, dzięki któremu te będą lepiej rosły. 

Wykop w ziemi 1 lub 2 dołki i wsyp do nich liście, a później zasyp je i uklep ziemię. Najlepsze plony będziesz miała wtedy, gdy wykorzystasz liście, które opadły z lipy, topoli, jesiony wiązu, albo z drzewek owocowych.

Zobacz też:

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | warzywnik