Reklama
Reklama

Trawnik po zimie wymaga troski. Ten zabieg trzeba przeprowadzić już teraz

Jeśli marzysz pięknym ogrodzie, na przełomie lutego i marca koniecznie wykonaj ten zabieg. Większość Polaków o nim nie pamięta, a później wiosną i latem narzekają na brzydką, przerzedzoną murawę. Nie popełniasz tego błędu, tylko zadbaj o wapnowanie trawnika, a będziesz mieć najpiękniejszy zielony dywan na całym osiedlu.

Niektórym wydaje się, że o trawnik powinno dbać się jedynie wiosną i latem, ale to nieprawda. Samo przycinanie to za mało, aby zachować go w idealnej kondycji. Już w lutym powinieneś przeprowadzić ten prosty zabieg, aby murawa na twojej działce przez kilka kolejnych miesięcy zachwycała wspaniałym wyglądem. 

Jeśli już teraz odpowiednio go wypielęgnujesz, w szczycie sezonu wszyscy sąsiedzi pozazdroszczą ci gęstego, zielonego dywanu. W tym celu przeprowadź dogłębne wapnowanie trawnika.

Trawnik po zimie jest osłabiony. Musisz się nim zainteresować

Trawnik po zimie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Mróz i śnieg bardzo osłabiają bowiem murawę, a jakość gleby pozostawia wiele do życzenia. Źdźbła porastające wyjałowiony grunt nie będą zachwycały kondycją ani spektakularnym wyglądem. 

Są przerzedzone, a nierzadko również pożółkłe, dlatego profesjonalni ogrodnicy starają się o nie dbać m.in. poprzez podlewanie i nawożenie specjalnymi preparatami, zawierającymi azot, fosfor i potas. Kluczowe jest jednak wykonanie innego zabiegu.

Może cię zainteresować: Powojniki pokryją ogród kolorowym dywanem. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu

W lutym wykonaj ten zabieg, a trawnik będzie zachwycał wyglądem

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na koszenie trawy, powinieneś przeprowadzić wapnowanie. Najlepszy okres, by go przeprowadzić to przełom lutego i marca, kiedy śnieg nie zalega już w ogrodzie. Kolejna okazja, by to zrobić będzie dopiero późną jesienią, na początku listopada. 

Wapnowanie jest zabiegiem, który umożliwia zmianę pH gleby, dlatego też zaleca się stosować go raz na 2-3 lata. Zawsze wtedy, kiedy jej odczyn jest zbyt niski (wynosi 5,5 albo mniej), aby murawa mogła zdrowo rosnąć, przyjmować substancje odżywcze i rozwijać się w sprzyjających warunkach.

Czytaj również: Nie wyrzucaj, tylko zakop pod krzakami róży. Będą uginać się pod ciężarem kwiatów

Zobacz też:

Posadź je na cmentarzu zamiast ciętych kwiatów. Będą kwitły wiele tygodni

A jeśli nie chryzantemy, to co? Te kwiaty są idealne na wiązanki

Posadź w ogrodzie te rośliny. Ochronią cię przed smogiem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka