Reklama
Reklama

Powojniki pokryją ogród kolorowym dywanem. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu

Jeżeli marzysz o pięknym, kolorowym ogrodzie, nie możesz zapomnieć o tym zabiegu w pielęgnacji clematisów. Roślina w Polsce lepiej znana jako powojnik na pewno zachwyci cię okazałymi kwiatami i będzie najpiękniejszą ozdobą twojej działki. Aby jednak bujnie zakwitła, przed sezonem musisz poświęcić jej trochę uwagi.

Staranna pielęgnacja clematisów jest kluczowa, jeżeli marzysz o okazałych, bujnie kwitnących kwiatach w swoim ogrodzie. Ta pnąca roślina, znana również jako powonik nie jest szczególnie wymagającym gatunkiem, ale warto zapewnić jej odpowiednie stanowisko, glebę. 

Od czasu do czasu warto również zasilić ją odpowiednio dobranym nawozem, a już na pewno nie wolno zapomnieć o wiosennym przycinaniu clematisów, które zawsze powinno zostać wykonane w konkretnym terminie. Kiedy należy je przeprowadzać?

O tym pamiętaj przy uprawie clematisów. Takich warunków potrzebują powojniki

Jeżeli chcesz, aby twoje clematisy zachwycały urodą, musisz zapewnić im odpowiednie warunki uprawowe. Piękna roślina z rodziny jaskrowatych najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, z lekko zacienioną podstawą, ponieważ to chroni jej korzenie przed nadmiernym przegrzewaniem się. Należy zadbać również o odpowiednie stanowisko dla kwiatów w postaci przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze gleby o odczynie lekko zasadowym bądź obojętnym. 

Idealnie, aby ziemia była dobrze zdrnowana, bo to pozwoli zapobiec zastojom wody, które mogły doprowadzić do gnicia korzeni. W okresie wzrostu i kwitnienia warto odżywić powojnika, poprzez dostarczenie mu kompostu, albo specjalnego nawozu dostępnego w sklepie ogrodniczym.

Może cię zainteresować: Nie wyrzucaj, tylko zakop pod krzakami róży. Będą uginać się pod ciężarem kwiatów  

Nie zapomnij przyciąć clematisów na wiosnę. To kluczowy zabieg w ich pielęgnacji

Przed sezonem clematisy należy odpowiednio przygotować. Po zimie ich pędy warto przyciąć ostrym sekatorem, aby zmotywować powojniki do rozgałęziania się i obfitego kwitnienia. Ten zabieg najlepiej wykonywać na przełomie lutego i marca. Najpóźniejszy termin, aby to zrobić to moment wczesnego kwietnia kwiatów (pod koniec kwietnia), kiedy te zaczną pojawiać się nabrzmiałe pąki. Jeżeli spóźnisz się  cięciem powojników, kwitnienie będzie wolniejsze i mniej obfite. 

Jak przycinać clematisy tak, by powojnik obficie kwitnął?

Konkretna technika cięcia clematisów zależy jednak od odmiany powojników, z którymi masz do czynienia we własnym ogrodzie. W pierwszym roku po zasadzeniu pędy powinieneś skrócić tak, aby nie sięgały wyżej niż około 30 cm ponad powierzchnię gleby.U starszych okazów sytuacja wygląda jednak inaczej. 

Odmiany kwitnące na zeszłorocznych pędach (np. Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące) przytnij umiarkowanie na wysokości około 100-150 cm. Natomiast odmiany kwitnące na tegorocznych pędach m.in. (z Viticella i Wielkokwiatowe Późno Kwitnące) około 20-50 cm nad powierzchnią gleby. 

Odmiany clematisów Atragene i Montana), które kwitną wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach, właściwie nie wymaga cięcia poza pozbyciem się zaschniętych liści i pędów po ich po przekwitnięciu.                    

Czytaj również: Żywopłoty z tej rośliny urodą na głowę biją popularne tuje. Sąsiedzi będą zerkać z zazdrością               

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | kwiaty | przycinanie