Reklama
Reklama

Żywopłoty z tej rośliny urodą na głowę biją popularne tuje. Sąsiedzi będą zerkać z zazdrością

Większość Polaków ogradza swoje działki zielonymi tujami, które są praktyczne, ale mało oryginalne. Jeżeli marzysz o pięknym naturalnym żywopłocie, który jest łatwy w pielęgnacji, zapewnia prywatność i wygląda zachwycająco niezależnie od pory roku, postaw na mniej oklepane cisy. Od wiosny, aż do końca zimy sąsiedzi będą zerkać na nie z zazdrością.

Cisy to elegancka rośliny iglaste o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych, zielonych igłach oraz widowiskowych czerwonych jagodach, dzięki którym idealnie nadają się na ozdobne żywopłoty. W sklepach ogrodniczych znajdziesz odmiany krzewów dorastające do różnych wysokości, od 1 do nawet 20 metrów. 

Wyższe pozwą ci odgrodzić się od natrętnych sąsiadów, ale niższe również staną się tematem do rozmów. Cisy zachwycają urodą zarówno wiosną i latem, jak i jesienią czy zimą, dlatego trudno uwierzyć, że tuje nadal są od nich popularniejsze.

Dlaczego warto posadzić żywopłot z cisu? Powodów jest kilka

Cisy to jedne z najpiękniejszych krzewów, jakie możesz posadzić w swoim ogrodzie. Dobrze znoszą cięcie, więc idealnie nadają się na ozdobne żywopłoty. Rosną wolno (aby osiągnęły wysokość pozwalającą osłonić całą działkę, trzeba poczekać około 6-9 lat), ale efekt jest tego wart. Na działce prezentują się o wiele bardziej widowiskowo od oklepanych tui. Pozwalają stworzyć piękną, zimozieloną ścianę, która nie traci igieł nawet przy intensywnych zimach. 

Cisy mają także małe wymagania świetlne, a odmiany owocujące zachwycają pięknymi czerwonymi jagodami, które nadają roślinom jeszcze większego uroku. Musisz jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno ich jeść, ponieważ są silnie trujące.

Może cię zainteresować: Przygotuj aksamitki na rozsadę. Twój ogród zachwyci wszystkich sąsiadów

Uprawiaj cisy w takich warunkach, a będą zdobić ogród przez lata

Cis nie ma wielu wymagań uprawowych. Jest rośliną, która dobrze rośnie zarówno w lekkim słońcu, jak i w pełnym cieniu. Może rosnąć w pobliżu rabat i wysokich drzew. Musisz jedynie zachować około 40 cm odstęp między dwoma sadzonkami i zapewnić im odpowiednie warunki glebowe. 

Aby krzew rósł szybko i zdrowo, powinien mieć żyzną, lekko wilgotną próchniczą ziemię (przed zasadzeniem żywopłotu można zaprawić ziemię obornikiem). Idealnie, jeśli jego gleba będzie miała lekko zasadowy lub obojętny odczyn. Na mocno zakwaszonych gatunek nie będzie się najlepiej czuł, choć oczywiście i taką ziemię można dostosować do cisu, poprzez jesienną aplikację nawozu wapniowego.

Przez ten błąd twoje cisy mogą zmarnieć. Pamiętaj o podlewaniu

Nie zapominaj również  o tym, aby w okresach suszy obficie podlewać żywopłoty z cisu. Szczególnie te młode, które potrzebują wody do wzrostu. Wielu początkujących ogrodników o tym zapomina i przez to ich piękne krzewy marnieją. Dobrym rozwiązaniem może być również wprowadzenie nawadniania kropelkowego, dzięki którym zapobiegniesz również problemowi tzw. suszy fizjologicznej. 

Czytaj również: Ta roślina doniczkowa na głowę bije storczyka. Może kwitnąć cały rok              

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | krzewy | uprawa roślin | działka