Reklama
Reklama

Ta roślina doniczkowa urodą na głowę bije storczyka. Może kwitnąć prawie cały rok

Kalanchoe nie jest tak popularną rośliną doniczkową, jak storczyk czy skrzydłokwiat. Polacy bardzo często wyrzucają go, gdy przekwitnie, a szkoda, bo ten uroczy sukulent przy odpowiedniej pielęgnacji może cieszyć oczy bujnym kwitnieniem nie raz, a kilka razy w ciągu roku. Aby tak się jednak stało, należy zapewnić mu odpowiednie warunki.

Nie wszystkie piękne kwiaty doniczkowe cieszą się w Polsce dużą popularnością. O ile skrzydłokwiaty czy storczyki w swoim mieszkaniu ma prawie każdy, o tyle woskówki czy kalanchoe są już znacznie rzadszym widokiem. Te ostatnie zasługują jednak na szczególną uwagę, ponieważ zachwycają nie tylko żywymi barwami, ale łatwością uprawy. 

Pomimo egzotycznego pochodzenia sukulenty znakomicie radzą sobie w naszym klimacie, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć nawet cały rok. Wystarczy dowiedzieć się, jakie warunki są dla nich najlepsze i nauczyć się odpowiednio podlewać kalanchoe.

Uprawa kalanchoe krok po kroku. Takie warunki trzeba zapewnić roślinie

Odpowiednie warunki do uprawy kalanchoe pozwalają cieszyć się widokiem pięknej rośliny przez długi czas. Najważniejsze jest właściwe umiejscowienie rośliny w mieszkaniu, na stanowisku z jasnym, ale rozproszonym światłem. Bezpośrednie promienie słoneczne nie będą korzystne dla tego gatunku, szczególnie w okresie lata, ponieważ mogą doprowadzić do oparzeń liści. Optymalna temperatura dla tego kwiatka wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza. 

Podłoże dla kalanchoe powinno być natomiast połączeniem próchniczej ziemi wymieszanej z piaskiem. Warto postawić na glinianą doniczkę z otworami, a dno wypełnić kamieniami lub keramzytem,.

Może cię zainteresować: Fiołek mojej babci kwitnie przez cały rok. Sekret tkwi w tej niepozornej czynności

Podlewanie kalanchoe powinno być umiarkowane, ale lepiej o nim nie zapominać

Obfite nawadnianie kalanchoe nie jest konieczne, ponieważ jako egzotyczna roślina potrafi gromadzić wodę w mięsistych liściach i grubych pędach, aby w razie potrzeby móc przetrwać okresy suszy. Nie oznacza to jednak, że kwiatka należy stale wystawiać na próby, pozbawiając go dostępu do wody.

Podlewanie kalanchoe powinno być częste, ale umiarkowane - raz na 7-10 dni. Wodę powinno się dostarczać zawsze wtedy, gdy górna warstwa ziemi w doniczce będzie już sucha. O wiele gorzej roślina zniesie przelanie, przez które korzenie kwiatka mogą zgnić, dlatego po każdym nawadnianiu należy wylać nadmiar wody z podstawki. 

Kalanchoe bez problemu znosi krótkie okresy suszy i przetrwa je bez problemu, jednak mogą one skrócić okres kwitnienia. Za to wiele gorzej roślina ta reaguje na nadmiar wody w podłożu (objawy przelania to m.in. zwisające liście i ciemniejące łodygi). Korzenie wtedy bardzo szybko gniją i roślina może zamierać. Dlatego po każdym podlaniu kalanchoe należy usunąć nadmiar cieczy z podstawki. 

Czytaj również: Po obiedzie wlej to do doniczki. To ostatnia deska ratunku dla zamiokulkasa

Po przekwitnięciu nie warto jej wyrzucać. Dzięki temu kalanchoe ponownie zakwitnie

Kalanchoe po przekwitnięciu nie należy wyrzucać. Ten kwiatek doniczkowy można łatwo pobudzić do ponownego kwitnienia, choć jako roślina krótkiego dnia, na pewno nie będzie ona bujnie wypuszczać kwiatów w okresie wiosenno-letnim. Zwłaszcza, jeśli dzień będzie dłuższy niż 12 godzin. Jednak kalanchoe w ciepłe dni również może wyglądać pięknie, zachwycając swoimi zielonymi liśćmi.

Aby kalanchoe mogła ponownie zakwitnąć po przekwitnięciu, należy obliżyć jej temperaturę do 15 stopni i graniczyć ekspozycję na światło do 8-10 godzin dziennie przez 5-6 tygodni, a później stopniowo zwiększać czas naświetlania rośliny, gdy ta zacznie wytwarzać nowe pąki. Trzeba również pamiętać o regularnym pozbywaniu się chorych liści i przekwitłych kwiatostanów, ucinając je nad najwyższą parą liści.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | uprawa roślin