Reklama
Reklama

Fiołek mojej babci kwitnie przez cały rok. Sekret tkwi w tej niepozornej czynności

Fiołek stanowi doskonałą ozdobę parapetu. Jednak co zrobić, gdy roślina przestała kwitnąć? Okazuje się, że istnieje pewien babciny sposób, który sprawi, że fiołek wypuści kwiaty. Niepozorna odżywka domowej roboty dostarczy roślince potrzebnych składników odżywczych i sprawi, że będzie pięknie kwitła przez cały rok.

Domowa odżywka z obierek jabłek. Fiołek znów zakwitnie

Fiołek to popularna roślinka, którą można spotkać w wielu domach. Z reguły kwitnie przez cały rok, jednak zdarza się, że czasem nie wypuszcza nowych kwiatów. Powodem tego typu sytuacji jest niedobór składników odżywczych, takich jak potas czy fosfor. Rozwiązaniem okazuje się podlewanie roślinki domową odżywką zrobioną z obierek jabłek.

Przeczytaj też: Fiołek afrykański nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie

Obierki jabłek często lądują w koszu. To błąd! Można wykorzystać je do stworzenia genialnego specyfiku, który dostarczy fiołkowi niezbędnych składników odżywczych. Obierki zawierają cenne minerały (między innymi potas i fosfor), które wspomogą roślinę w rozwoju. Dzięki temu fiołek znowu zakwitnie i pięknie ozdobi parapet.

Jak zrobić domową odżywkę z obierek jabłek?

W jaki sposób stworzyć domową odżywkę z obierek jabłek? Do jej zrobienia potrzebny będzie mikser bądź blender. Należy mielić obierki i stopniowo dolewać do nich wody, w taki sposób, aby substancja uzyskała konsystencję musu. Rzeczony mus należy przelać do butelki i wymieszać z wodą w proporcjach 1:1. Następnie można nim podlewać fiołka. Specyfik warto zużyć w przeciągu maksymalnie dwóch dni, ponieważ mniej więcej tyle można go przechowywać w lodówce.

Skórki po jabłkach można również wysuszyć w piekarniku i zmielić na proszek. Tego rodzaju środek można przechowywać znacznie dłużej. Niektórzy ogrodnicy do takiego specyfiku dodają również łyżeczkę zmielonej kawy, co przyczynia się do wzmocnienia działania odżywki. 

Obierek z jabłek można użyć nie tylko do zrobienia domowej odżywki dla fiołka. Skórki tych owoców idealnie nadadzą się do stworzenia domowych środków czyszczących. Obierki doskonale wspomogą również proces czyszczenia piekarnika.

Zobacz też:

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

To najlepsze odmiany pomidorów do szklarni. Wysiej je, a zbierzesz obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie