Reklama
Reklama

Po obiedzie wlej to do doniczki. To ostatnia deska ratunku dla zamiokulkasa

Zamiokulkas to piękna roślina, która coraz częściej gości w polskich mieszkaniach. Stanowi oryginalną ozdobę każdego wnętrza, wprowadza egzotyczny klimat i nie ma wygórowanych wymagań. Niestety zdarza się, że przez drobne błędy w pielęgnacji, jego dekoracyjne liście nagle przestają zachwycać urodą. Jeżeli twój zamiokulkas marnieje, natychmiast zasil go tą domową odżywką. To skarbnica cennych witamin, którą większość osób po obiedzie bezrefleksyjnie wylewa do zlewu.

Jeżeli zamiokulkas, ostatnio przestał wypuszczać nowe liście i wygląda marnie, szybko reaguj. W przeciwnym razie twój piękny kwiatek doniczkowy wkrótce może być w opłakanym stanie, a szkoda byłoby zmarnować jego potencjał. W końcu zadbana roślina może stanowić wspaniałą ozdobę mieszkania przez wiele lat. 

Upewnij się więc, że odpowiednio dbasz o swojego zamiokulkasa i od czasu do czasu zasilaj go tą naturalną, domową odżywką. Nie wydasz na nią ani grosza, bo jest całkowicie darmowa, a po wlaniu do doniczki pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Osoby, które stosują ją regularnie, uważają, że działa nawet lepiej niż drogie preparaty ze sklepów ogrodniczych. A w przeciwieństwie do tych produktów, nie zawiera szkodliwej chemii. 

To najlepsza odżywka do zamiokulkasa. Jest zupełnie darmowa

Zapewniłeś roślinie odpowiednie podłoże i stanowisko, a mimo tego marnieje? Być może zapomniałeś o tym, że zamiokulkasy, szczególnie te znajdujące się w fazie wzrostu, wymagają regularnego odżywiania. Nie musisz jednak wydawać fortuny na profesjonalne środki ze sklepów ogrodniczych. Zamiast kupować chemię, po prostu zasil zamiokulkasa wodą ryżową, którą większość Polaków bezrefleksyjnie wylewać ją do zlewu po obiedzie. 

Woda po gotowaniu ryżu jest skarbnicą witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na kondycję roślin doniczkowych. To źródło: fosforu, potasu, magnezu, cynku czy witamin z grupy B, więc raz w miesiącu wlewaj ją do skrzynki zamiokulkasa, aby wzmocnić go i zmotywować do wypuszczania nowych liści. Około 100 gram ryżu zalej litrem wody i odstaw na godzinę. Później ryż przecedź i wykorzystaj do przygotowania ulubionej potrawy, a biały płyn stosuj jako odżywkę do kwiatów. 

Nie tylko woda ryżowa. Tym również wzmocnisz zmarniałego zamiokulkasa

Odżywka z wody ryżowej do zamiokulkasa to niejedyny cenny nawóz, który możesz przygotować w swoim domu. Na podobny efekt możesz liczyć, wykorzystując wodę po makaronie, która również zawiera mnóstwo witamin i składników odżywczych. Od czasu do czasu wlewaj go niego również wodą po gotowaniu soczewicy, która jest źródłem witamin, minerałów i białka. Soczewica wzmacnia roślinę i chroni ją przed szkodnikami. 

Zobacz też:

Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarcz, że podlejesz go raz na 3 tygodnie

Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin