Reklama
Reklama

Przygotuj aksamitki na rozsadę. Twój ogród zachwyci wszystkich sąsiadów

Aksamitki w naszym klimacie nie przetrwają zimy. Z tego powodu warto je posiać już teraz. Dzięki przygotowaniu rozsad będą mogły nas cieszyć nawet wczesną wiosną. Dlatego jeśli chcesz zadbać o wygląd swojego ogrodu na początku sezonu, sprawdź, kiedy dokładnie możesz posiać aksamitki.

Aksamitki to rośliny jednoroczne, które zachwycają swoim wyglądem oraz właściwościami. Dlatego jeśli chcesz ozdobić swój ogród oraz uchronić swoje rośliny przed atakiem szkodników, posiej aksamitki już teraz.  

Kiedy siać aksamitki?

Aksamitki można siać bezpośrednio do gruntu. Warto jednak z tym zaczekać do połowy maja, kiedy będziemy mieć pewność, że ryzyko przymrozków już minęło. Jeśli zależy nam na szybszym rozwoju roślin, możemy już teraz przygotować je do rozsad.

Nasiona aksamitek do rozsad można posiać już w lutym. Najczęściej jednak zabieg wykonuje się w marcu i kwietniu. Należy pamiętać, że rośliny rozpoczynają kwitnąć dopiero po trzech miesiącach od siewu. Sadzonki będą gotowe do wsadzenia do gruntu w okolicach maja.

Zobacz także: Zimujesz pelargonie? Ten zabieg musisz wykonać w najbliższych tygodniach

W jaki sposób siać aksamitki?

Aksamitki możemy siać w doniczkach, kuwetach oraz skrzynkach. Jedynym wymaganiem jest to, aby pojemnik miał w dnie otworu, umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Umieszczamy je w ciepłym pomieszczeniu — temperatura nie powinna spadać poniżej 20 st. C. Jeśli sadzimy je w miesiącach wcześniejszych niż kwiecie, musimy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej ilości światła.

Pojemniki wypełniamy podłożem przeznaczonym do wysiewu oraz pikowania roślin jednorocznych. Powinno być ono lekkie oraz dobrze przepuszczalne. Nasiona aksamitki wysiewamy w nich rzutowo. Z tego powodu później konieczne będzie przepikowanie siewek.

Wysiane nasiona przykrywamy ok. 1-centymetrową warstwą podłoża i dbamy o to, aby utrzymywać w pojemnikach stałą wilgotność. Szczególnie na początkowych etapach rozwoju regularne zraszanie jest koniecznością.

Aksamitki kiełkują dość szybko, dlatego już po pierwszych 3-5 dniach powinniśmy widzieć pierwsze młode pędy. Po mniej więcej dwóch tygodniach będą gotowe do przesadzenia do większych, osobnych doniczek. Sadzimy je wtedy nieco głębiej.

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | sadzenie