Reklama
Reklama

Jak przygotować nawóz z drożdży? Koniecznie wypróbuj ten sposób

Drożdże nadają się nie tylko do stosowania w kuchni. Można je wykorzystać także w ogrodzie. Zawierają wiele pożytecznych mikroelementów, aminokwasów, peptydów i witamin z grupy B. Drożdże nadają się m.in. do wykonania nawozu. Jak zrobić nawóz z drożdży? Oto instrukcja krok po kroku.

Jakie właściwości mają drożdże i dlaczego możemy zrobić z nich nawóz?

Do nawozu można wykorzystać drożdże z rodziny Saccharomyces cerevisiae. Są to klasyczne drożdże stosowane m.in. do wypieków, piwa i wina. Drożdże przyspieszają proces fermentacji, obejmujący przekształcanie węglowodanów w alkohol i dwutlenek węgla. 

Drożdże stosuje się również jako lekarstwo, czy w naturalnych kosmetyków. Zastosowanie pożytecznych grzybów dotyczy również przydomowego ogrodu. Można w nim wykorzystać właściwości drożdży, stosując je jako nawóz sfermentowany lub niesfermentowany.

Jak przygotować nawóz z drożdży: dwa praktyczne przepisy

Warto wiedzieć, że nawóz z drożdży nie tylko dostarczy roślinom wartości odżywcze. Wykorzystają one komórki drożdży, które kolonizują korzenie i chronią je jednocześnie przed szkodliwymi organizmami. Do najpopularniejszych przepisów zalicza się te na nawóz z drożdży niesfermentowany i sfermentowany.

Pierwsza odmiana jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Cały proces nie zabiera wiele czasu. Wystarczy zmieszać 100 gramów drożdży z 8 litrami letniej wody. Potem trzeba odczekać godzinę i można zacząć rozprowadzać nawóz w okolicy roślin. Dobrze wiedzieć, że do przygotowania zarówno sfermentowanego, jak i niesfermentowanego nawozu z drożdży, nie trzeba wykorzystywać wody prosto z kranu. Może to być deszczówka. 

Jak przygotować sfermentowany nawóz z drożdży?

Do przygotowania sfermentowanego nawozu potrzebne jest naczynie o pojemności 10 litrów. Do tego należy dodać 100 gramów suchych drożdży i 1 szklankę cukru. Potem mieszankę trzeba uzupełnić o ½ lub ¾ szklanki ciepłej wody. Całość należy odstawić na 1-2 godziny. Następnie miksturę trzeba ponownie rozcieńczyć. Tym razem wlewając około 5-6 litrów ciepłej wody. 

Potem drożdże zmieszane z wodą i cukrem należy odstawić w zacienione miejsce. Kolejny etap to odczekanie przynajmniej tygodnia. Po tym czasie mieszanka sfermentuje. Żeby utrzymać odpowiednie proporcje, wcześniej przygotowaną miksturę należy rozcieńczyć w proporcji: 1 szklanka na 8 litrów wody. Wtedy sfermentowany nawóz z drożdży będzie gotowy.

Nawóz z drożdży: kiedy można go wykorzystać?

Nawóz z drożdży można stosować zarówno w ogrodzie, jak i do pielęgnacji roślin hodowanych w domu. Naturalny preparat sprawdzi się na uprawach pomidorów, ogórków i truskawek. Nawóz z drożdży można zaaplikować już na etapie, gdy rośliny są małymi sadzonkami. 

Jego zastosowanie pozytywnie wpłynie na ukorzenianie się sztuk z hodowli. Następnie nawóz można stosować w momencie, gdy rośliny zaczną kwitnąć, a potem pojawią się na nich owoce. Z kolei w okresie wegetacyjnym, nawóz z drożdży nie powinien być stosowany częściej niż trzy razy w sezonie.

Oprysk z drożdży: sposób na choroby i szkodniki

Drożdże można wykorzystać nie tylko do zrobienia nawozu. Pożyteczne grzyby są też wykorzystywane do wykonania oprysku. Stosowanie preparatu zapobiegnie zarówno chorobom, jak i odstraszy szkodniki. Żeby uzyskać roztwór o takim działaniu, należy zmieszać 10 litrów wody z 0,5 litra mleka tłustego, a także 10 gramami mydła potasowego. 

Oprysk należy nanieść na górną i dolną część liścia. Domowy preparat sprawdzi się przede wszystkim w trakcie pielęgnacji roślin takich jak: ogórki, pomidory i truskawki. Oprysk z drożdży uchroni je przed szarą pleśnią, mączniakiem i zarazą ziemniaczaną.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie