Reklama
Reklama

Jak przygotować nawóz z drożdży? Koniecznie wypróbuj ten sposób

Drożdże nadają się nie tylko do stosowania w kuchni. Można je wykorzystać także w ogrodzie. Zawierają wiele pożytecznych mikroelementów, aminokwasów, peptydów i witamin z grupy B. Drożdże nadają się m.in. do wykonania nawozu. Jak zrobić nawóz z drożdży? Oto instrukcja krok po kroku.

Jakie właściwości mają drożdże i dlaczego możemy zrobić z nich nawóz?

Do nawozu można wykorzystać drożdże z rodziny Saccharomyces cerevisiae. Są to klasyczne drożdże stosowane m.in. do wypieków, piwa i wina. Drożdże przyspieszają proces fermentacji, obejmujący przekształcanie węglowodanów w alkohol i dwutlenek węgla. 

Drożdże stosuje się również jako lekarstwo, czy w naturalnych kosmetyków. Zastosowanie pożytecznych grzybów dotyczy również przydomowego ogrodu. Można w nim wykorzystać właściwości drożdży, stosując je jako nawóz sfermentowany lub niesfermentowany.

Jak przygotować nawóz z drożdży: dwa praktyczne przepisy

Warto wiedzieć, że nawóz z drożdży nie tylko dostarczy roślinom wartości odżywcze. Wykorzystają one komórki drożdży, które kolonizują korzenie i chronią je jednocześnie przed szkodliwymi organizmami. Do najpopularniejszych przepisów zalicza się te na nawóz z drożdży niesfermentowany i sfermentowany.

Pierwsza odmiana jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Cały proces nie zabiera wiele czasu. Wystarczy zmieszać 100 gramów drożdży z 8 litrami letniej wody. Potem trzeba odczekać godzinę i można zacząć rozprowadzać nawóz w okolicy roślin. Dobrze wiedzieć, że do przygotowania zarówno sfermentowanego, jak i niesfermentowanego nawozu z drożdży, nie trzeba wykorzystywać wody prosto z kranu. Może to być deszczówka. 

Jak przygotować sfermentowany nawóz z drożdży?

Do przygotowania sfermentowanego nawozu potrzebne jest naczynie o pojemności 10 litrów. Do tego należy dodać 100 gramów suchych drożdży i 1 szklankę cukru. Potem mieszankę trzeba uzupełnić o ½ lub ¾ szklanki ciepłej wody. Całość należy odstawić na 1-2 godziny. Następnie miksturę trzeba ponownie rozcieńczyć. Tym razem wlewając około 5-6 litrów ciepłej wody. 

Potem drożdże zmieszane z wodą i cukrem należy odstawić w zacienione miejsce. Kolejny etap to odczekanie przynajmniej tygodnia. Po tym czasie mieszanka sfermentuje. Żeby utrzymać odpowiednie proporcje, wcześniej przygotowaną miksturę należy rozcieńczyć w proporcji: 1 szklanka na 8 litrów wody. Wtedy sfermentowany nawóz z drożdży będzie gotowy.

Nawóz z drożdży: kiedy można go wykorzystać?

Nawóz z drożdży można stosować zarówno w ogrodzie, jak i do pielęgnacji roślin hodowanych w domu. Naturalny preparat sprawdzi się na uprawach pomidorów, ogórków i truskawek. Nawóz z drożdży można zaaplikować już na etapie, gdy rośliny są małymi sadzonkami. 

Jego zastosowanie pozytywnie wpłynie na ukorzenianie się sztuk z hodowli. Następnie nawóz można stosować w momencie, gdy rośliny zaczną kwitnąć, a potem pojawią się na nich owoce. Z kolei w okresie wegetacyjnym, nawóz z drożdży nie powinien być stosowany częściej niż trzy razy w sezonie.

Oprysk z drożdży: sposób na choroby i szkodniki

Drożdże można wykorzystać nie tylko do zrobienia nawozu. Pożyteczne grzyby są też wykorzystywane do wykonania oprysku. Stosowanie preparatu zapobiegnie zarówno chorobom, jak i odstraszy szkodniki. Żeby uzyskać roztwór o takim działaniu, należy zmieszać 10 litrów wody z 0,5 litra mleka tłustego, a także 10 gramami mydła potasowego. 

Oprysk należy nanieść na górną i dolną część liścia. Domowy preparat sprawdzi się przede wszystkim w trakcie pielęgnacji roślin takich jak: ogórki, pomidory i truskawki. Oprysk z drożdży uchroni je przed szarą pleśnią, mączniakiem i zarazą ziemniaczaną.

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie