Reklama
Reklama

Masz te rośliny w ogrodzie? Lepiej się ich pozbądź, bo przyciągają kleszcze jak magnes

Wraz z końcem zimy ilość kleszczy w polskich ogrodach znacznie wzrośnie, a to oznacza większe ryzyko ugryzienia. Te niepozorne szkodniki mogą przenosić poważne choroby takie jak: borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego powinnaś się przed nimi chronić. Aby zniechęcić kleszcze do przebywania w twoim ogrodzie, usuń te rośliny ze swojej działki przed nadejściem wiosny.

Wiosna coraz bliżej, a to oznacza również początek sezonu na kleszcze, które będą odtąd stanowić poważne zagrożenie, aż do jesieni. Są małe i ciche, ale ich ugryzienia bywają bolesne i mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, m.in. do boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Eksperci ostrzegają, że nawet co drugi kleszcz może być nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi, dlatego musisz zachować ostrożność nie tylko, wychodząc do lasu czy parku, ale również wypoczywając we własnym ogrodzie. 

Niestety, gdy robi się ciepło, nie zawsze łatwo jest osłonić ciało na tyle, aby uniknąć kontaktu ze szkodnikami, a repelenty nie chronią przed nimi w stu procentach. Po powrocie do domu dokładnie przejrzyj więc swoje ciało, weź kąpiel i wypierz ubrania, w których przebywałaś na działce. Zapobiegawczo stosuj również naturalne metody ochrony przed kleszczami, sadząc w ogrodzie kwiaty, które je odstraszają. Najpierw jednak pozbądź się tych roślin, które przyciągają kleszcze jak magnez.

Rośliny, które przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej się ich pobądź

Rośliny, które przyciągają kleszcze. nie są zalecane do uprawy w ogrodzie z tego względu, że mogą zwiększać ryzyko ugryzienia przez popularne szkodniki. Nie musisz z nich całkowicie rezygnować, ale dobrze by było, by znajdowały się w miejscach, w których często nie przebywasz, a nie np. w pobliżu altany czy basenu, gdzie odpoczywasz wraz z całą rodziną. 

Kleszcze często żerują w takich roślinach jak: paprocie, dlatego musisz regularnie je przycinać. Poza tym uwielbiają również zaciszne krzewy i zarośla, więc warto ograniczyć ich ilość. Dobre miejsce schronienia dla kleszczy stanowią także rośliny okrywowe, wysokie trawy i drzewa liściaste. Stąd też bardzo istotne jest częste koszenie i usuwanie z murawy opadniętych liści.

Te rośliny odstraszają kleszcze. Posadź je w swoim ogrodzie

Istnieją również rośliny odstraszające kleszcze i te warto posadzić w swoim ogrodzie. Dotyczy to między innymi pięknie pachnącej lawendy, która znana jest ze srebrzystoszarych liści i dekoracyjnych kwiatów we fioletowym kolorze. Poza nią szkodniki nienawidzą również woni eukaliptusa. Nie znoszą także zapachu czosnku i rozmarynu.

Czytaj również: Ta roślina z mocą odkurzacza wyssie z domu całą wilgoć. Nie potrzebuje ziemi i doniczki

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka