Reklama
Reklama

Ta roślina z mocą odkurzacza wyssie z domu całą wilgoć. Nie potrzebuje ziemi i doniczki

Ta egzotyczna roślina z roku na rok zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie. Jest urodziwa i łatwa w pielęgnacji, bo do obfitego wzrostu nie wymaga ziemi ani doniczki. Nie jest jednak pasożytem, ma niewielkie wymagania i mocą odkurzacza wysysa z powietrza szkodliwe substancje oraz wilgoć. Co jeszcze warto wiedzieć na temat uprawy oplątwy?

Oplątwy nie można nazwać rośliną doniczkową, bo do silnego wzrostu i zdrowego rozwoju nie potrzebuje podłoża. To gatunek, który w naturalnym środowisku występuje w koronach drzew tropikalnych, na ich gałęziach, korze i pniach. Zdarza się również, że porasta także głazy i kamienie. 

Nie jest jednak pasożytem, który żerowałby na swoim żywicielu. To nietypowe, ale korzenie służą jej jedynie do zachowania przyczepności, a wszelkie składniki odżywcze, potrzebne do funkcjonowania pobiera z powietrza, dlatego też warto uprawiać ją w swoim mieszkaniu jako roślinę pochłaniającą wilgoć.

Oplątwa zachwyca egzotyczną urodą. Po czym ją rozpoznać?

Oplątwa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej, która została odkryta w XVIII wieku przez angielskiego botanika, Karola Linneusza. Wygląda jak "kępa" wąskich liści, najczęściej zielonkawo-szarych, różowych lub niebieskich. Tworzą one widowiskową rozetę i pokrywają je charakterystyczne, niewielkie włoski. To włqśnie dzięki nim roślina pobiera z powietrza niezbędne składniki odżywcze.

Niektóre odmiany mogą osiągnąć nawet kilkadziesiąt centymetrów, ale większość jest znacznie mniejsza. Kwiaty oplątwy przyjmują rurkowaty kształt i wyróżniają je wyraziste kolory. Na ogół są to czerwień, fiolet albo żółć. 

Piękna i pożyteczna. Oplątwa chłonie wilgoć i oczyszcza powietrze

Zaletą oplątwy nie jest jednak wyłącznie jej wygląd i łatwość pielęgnacji. Poza tym jest to również roślina niezwykle pożyteczna, która wchłania wilgoć z powietrza i pomaga usunąć z niego szkodliwe substancje (tj. formaldehyd, benzyna czy toluen). Warto więc zadbać o to, aby "zamieszkała" w naszym mieszkaniu. 

Z jej pomocą można stworzyć piękne, oryginalne aranżacje wnętrz np. wkładając kwiat do szklanego naczynia wraz z kolorowym żwirkiem, piaskiem czy mchem. Można również podwiesić je pod parapetem albo ustawić na drewnianych stojakach. Grzechem byłoby również nie wykorzystać tego, iż jest to gatunek zdolny do pięcia się po tyczkach, drutach i różnego rodzaju meblach, co daje możliwość stworzenia efektownych zwisów.

Może cię zainteresować: Postaw tę roślinę na parapecie, a pająki w mig wyniosą się z mieszkania. Działa lepiej niż kapeć i gazeta

Takie warunki musisz zapewnić oplątwie, aby zdrowo się rozwijała

Oplątwa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym albo półcienistym, przy jasnym, ale rozproszonym świetle. Optymalna temperatura dla niej wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza latem i 16-19 zimą.

W związku z tym, że pobiera wilgoć z powietrza, nie powinna być uprawiana w pomieszczeniach zbyt suchych. W gorące, letnie dni i zimą, gdy włączone jest ogrzewane, warto spryskiwać jej liście nawet 1-2 razy w tygodniu - za pomocą deszczówki, bądź odstanej kranówki.

Jeśli pomimo tego, oplątwa wciąż wydaje się być przesuszona, co 3-5 tygodni można zanurzyć ją na chwilę w naczyniu z wodą, ponieważ to pozwoli jej nawodnić się na zapas. Po takiej "kąpieli" roślinę wyciągamy i układamy tak, by stała do góry podstawą. Dzięki temu nadmiar wody sam wypłynie z liści, a kwiat nie zgnije.

Czytaj również: Wieszam tę roślinę w domu, zamiast paprotki. Jest ładniejsza, a prawie wcale nie muszę jej podlewać

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin | pielęgnacja roślin