Reklama
Reklama

Wieszam tę roślinę w domu, zamiast paprotki. Jest ładniejsza, a prawie wcale nie muszę jej podlewać

To roślina jest podobna do paprotki, ale przebija ją pod względem urody i jest łatwiejsza w pielęgnacji. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć podlać ją przed urlopem, nie zwiędnie. I nawet po dwóch tygodniach bez wody w doniczce wciąż będzie prezentować się zjawiskowo. Sprawdź, jak uprawiać phipsalis cassutha, czyli patyczaka zwisającego.

Paprotka jest urocza, ale trochę oklepana i wymagająca pod względem pielęgnacji. Wielu osobom wydaje się staromodna z uwagi na fakt, iż nasze babcie masowo uprawiały ją w PRL-u, dlatego zamiast niej, warto powiesić w domu inną, równie piękną roślinę. 

Rhipsalis cassutha, czyli patyczak zwisający, jest podobny do paprotki, ale wygląda ciekawiej i ma mniejsze wymagania pod względem pielęgnacji. To jeden z najodporniejszych kwiatów z rodziny kaktusowatych, którym możesz przyozdobić swoje mieszkanie nawet jeśli nie masz tzw. ręki do kwiatów. 

Rhipsalis cassutha, czyli patyczak zwisający. Takie warunki musisz mu zapewnić

Patyczak zwisający najpiękniej wygląda, jeśli jest uprawiany w podwieszonej doniczce. Świetnie prezentuje się również w makramie i na wysokiej półce. To roślina, która szybko się rozrasta, wytwarzając zielone pędy o średnich około 4 cm. Uprawiana w warunkach domowych zakwita sporadycznie, ale nie jest to wykluczone. Jeśli się to zdarzy, zachwyci cię widokiem swych drobnych gwiazdkowatych kwiatów w kremowym kolorze.

Rhipsalis cassutha najlepiej postawić w miejscu jasnym lub półcienistym, w którym światło jest lekko rozproszone. Kwiat wystawiony na pełne słońce może się bowiem poparzyć. Aby zdrowo rósł, warto zapewnić mu również dobrze przepuszczalne podłoże. Idealnie sprawdzi się ziemia dla kaktusów i sukulentów, ale uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych po wymieszaniu z piaskiem w proporcji 3:1 również się nada. Na dnie doniczki zalecane jest usypanie 2-3 cm drenażu z keramzytu.

Może cię zainteresować: Posadź w ogrodzie najpiękniejszy krzew. Żylistek zrobi większe wrażenie niż zwykłe hortensje

Patyczak zwisający nie wymaga częstego podlewania. To roślina dla zapominalskich

Rhipsalis cassutha nie jest jednak rośliną wymagającą pod względem pielęgnacji. Najprawdopodobniej nic mu się nie stanie, jeśli przed wyjazdem na urlop zapomnisz go podlać. Nadmierne nawadnianie może mu za to zaszkodzić. 

To sukulent, któremu powinnaś podawać wodę oszczędnie, w okresie jesienno-zimowym raz na 3-4 tygodnie. Latem co jakiś warto go zraszać, a podlewaniem zajmuj się dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie. 

Aby sprawdzić wilgoć gleby, wykonaj "test palca". Jeśli wierzchnia warstwa (ok. 1,5 - 2 cm wgłąb) jest sucha, patyczaka należy nawodnić. Sygnałem, że kwiatu natychmiast potrzebna jest woda, są również obkurczające się liście. 

Czytaj również: Ta roślina doniczkowa urodą na głowę bije storczyka. Może kwitnąć prawie cały rok                

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin