Reklama
Reklama

Pestki tego owocu to niezastąpiona odżywka do paprotki. Za miliony nie kupisz lepszej

Paprotki od dziesiątek lat biją rekordy popularności. To roślina, którą najczęściej zobaczymy w polskich domach. Robi wrażenie swoim bujnym wyglądem, ale także tym, jak radzi sobie z filtracją powietrza. Mimo dopasowanych warunków twoja paprotka nie jest tak bujna, jak u innych? Pestki tego owocu zachęcą ją do rozrostu.

Wielu osobom wydaje się, że uprawa paproci nie jest niczym trudnym. Okazuje się jednak, że bez zapewnienia odpowiednich warunków może być to prawdziwym wyzwaniem. W efekcie roślina może zacząć marnieć, a przede wszystkim nie rozrośnie się tak bujnie, jak tego oczekujemy. W takiej sytuacji może pomóc naturalny, domowy nawóz dla paproci.

Jakie warunki trzeba zapewnić paproci?

Ustawienie paproci w należytym miejscu, odpowiednia temperatura i częstotliwość podlewania to kwestie, które mogą w znaczący sposób wpływać na rozwój rośliny. Bez dopełniania takich ścisłości uprawa może być skazana na porażkę.

Miejsce paproci powinno być przede wszystkim ciepłe. Najlepszą temperaturą dla niej jest około 20 st. Celsjusza. Światło na stanowisku powinno być rozproszone. Roślina będzie się dobrze rozwijać także w półcieniu. Mocniejsze działanie promieni słonecznych może jej zaszkodzić i skutkować poparzeniami. Wynika to z faktu, że paprotki naturalnie rosną w niskich partiach lasu, gdzie nie mają dostępu do pełnego nasłonecznienia. Dlatego na stanowisko dla doniczkowej paproci warto wybrać północny parapet.

Czytaj także: Liście paprotki żółkną? Koniecznie wrzuć to do doniczki

Paprociom trzeba dostarczyć odpowiedni poziom wilgotności. Należy je nie tylko podlewać, ale też regularnie zraszać za pomocą spryskiwacza lub prysznica. Zraszanie można przeprowadzać codziennie, nawadnianie natomiast co około dwa lub trzy dni.

Pod żadnym pozorem paprotki nie wolno często przestawiać. Zmiana miejsca może doprowadzić do więdnięcia i zmarnienia rośliny. Nie wystawiajmy jej również na działanie zimnego powietrza czy przeciągów, szczególnie zimą. Zimą też zadbajmy o jej nawożenie.

Wyjątkowe pestki odżywią paproć

Widząc, że paprotka nie chce rosnąć, sięgamy po sklepowe odżywki. Wcześniej warto jednak sięgnąć po coś tańszego i naturalniejszego. Naturalnym, domowym nawozem dla paproci mogą być pestki granatu. Są one bogate w witaminy i minerały, które znacząco poprawią jej wzrost.

Aby wykonać nawóz, potrzebujemy pestek granatu oraz 1 litra odstanej wody. Po wydobyciu pestek z owocu przekładamy je do dużego naczynia, a następnie zalewamy wodą i odstawiamy na około 3 godziny.

Po tym czasie gotowy nawóz odcedzamy z pestek granatu. Odżywką podlewamy paproć raz na trzy tygodnie. Po kilku zastosowaniach zauważymy wyraźną poprawę wzrostu rośliny. Paprotka stanie się bujniejsza i większa.

Taki efekt zawdzięczamy zawartym w pestkach granatu witaminom A, C oraz witaminom z grupy B. To zarazem wpływ potasu, fosforu, wapnia, jodu i cynku. Składniki wspierają paproć, stymulując jej wzrost oraz wypuszczanie młodych pędów.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin