Reklama
Reklama

Paproć traci liście? Dodaj to do wody, a w mig obsypie się nowymi

Paprotki to popularne i bardzo lubiane kwiaty doniczkowe, które często możemy spotkać w polskich domach. Nie mają wygórowanych wymagań co do warunków i gdy rosną bujnie, prezentują się naprawdę okazale. Jednak czasem zdarza się, że paprotki marnieją i tracą liście. Jak temu zaradzić? Sprawdź, jak przyrządzić domową odżywkę do roślin, używając tego, co znajdziesz w kuchni.

Z pozoru paprotka wydaje się być rośliną, która jest prosta w uprawie. Jednak zdarza się, że zaczyna tracić liście i wygląda coraz gorzej, mimo że nie zaobserwowaliśmy oznak choroby czy szkodników. W takim przypadku warto dostarczyć roślinie składników odżywczych, dzięki którym odzyska swoją witalność. Podpowiadamy, jak przygotować domową odżywkę do paprotek, wykorzystując kuchenne składniki.

Jak pielęgnować paprotkę? Tych błędów unikaj

Paprotki to rośliny, które w naturze rosną głównie w lasach. Wobec tego obserwując ich pierwotne warunki, łatwo można wywnioskować, czego te kwiatki będą potrzebowały w naszym domu. Przede wszystkim musimy im zapewnić odpowiedni poziom wilgoci. Z tego powodu powinniśmy zadbać o regularne podlewanie paprotek. Jednak pamiętajmy, aby robić to tak, by ziemia nie była przemoczona, ponieważ sprzyja to gniciu korzeni.

Rośliny podlewamy dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest lekko przesuszona. Raz co jakiś czas powinniśmy zraszać liście, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdyż w tym okresie powietrze jest wyjątkowo suche. Oprócz tego warto ustawić paprotki w miejscu oświetlonym, jednak niezbyt blisko okna, aby słońce nie poparzyło liści. Najlepiej rośliny czują się na stanowisku, gdzie jest rozproszone światło.

Czytaj również: Złamaną łodygę storczyka można uratować. Zrób to, a szybko dojdzie do siebie

Czym podlać paprotkę? Masz ten składnik w swojej kuchni

Jednak czasem pomimo prawidłowo wykonywanej pielęgnacji rośliny, paprotka może zmarnieć. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy roślinom brakuje składników odżywczych w ziemi. Z tego powodu powinny być one regularne dostarczane naszym kwiatkom.

Okazuje się, że do zasilania paprotek wystarczą produkty, które znajdziemy w swojej kuchni. W roli odżywek do kwiatów świetnie sprawdzą się na przykład płatki owsiane, które są bogate w wapń, fosfor, potas i magnez. Wystarczy, że zalejemy wodą 3 łyżki płatków i odstawimy na 2 godziny, a następnie wlejemy łyżkę odcedzonego płynu do ziemi pod paprotką. Czynność trzeba powtarzać raz na 2-3 tygodnie. Innym sposobem jest wsypanie płatków po prostu bezpośrednio do ziemi.

Oprócz tego możemy paprocie raz na miesiąc podlewać mieszanką wody i mleka w proporcji 4:1. Dzięki tym czynnościom nasze rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem, a ich liście będą gęste i bujne.

Zobacz też:

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

Chcesz już wynieść pelargonie na balkon? Sprawdź, co sądzi o tym kwiaciarka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin