Reklama
Reklama

Złamaną łodygę storczyka można uratować. Zrób to, a szybko dojdzie do siebie

Storczyki często zdobią nasze domy i cieszą oczy pięknymi kwiatami. Jednak ich uprawa bywa kłopotliwa, szczególnie gdy dojdzie do uszkodzenia łodygi, liści czy korzeni kwiatka. Na szczęście w każdej z tych sytuacji mamy szansę odratować naszą roślinę. Sprawdź, co zrobić, aby storczyk odzyskał swoją formę i ponownie zakwitł.

Storczyki to niezwykle delikatne rośliny i bardzo łatwo je uszkodzić. Jednak jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, nie załamujmy się, ponieważ roślinę można odratować i sprawić, że ponownie zakwitnie i będzie zachwycała swoim urokiem. Podpowiadamy, jak to zrobić.  

Na co musimy uważać podczas uprawy storczyka?

Storczyk do rozwoju i kwitnienia potrzebuje odpowiednich warunków. Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości światła. Nasłonecznienie nie powinno być zbyt duże, by słońce nie poparzyło liści, ani zbyt małe, ponieważ wtedy storczyk nie zakwitnie. Najlepiej będzie ustawić kwiat na parapecie po wschodniej lub zachodniej stronie.

Musimy również zadbać o odpowiednie podlewanie rośliny. Powinniśmy to robić raz na 10-14 dni, nigdy nie dopuszczając do tego, by korzenie były zbyt długo zamoczone. Ten błąd mógłby doprowadzić do gnicia rośliny, a także chorób grzybowych. Co ciekawe, storczyki najlepiej podlewać deszczówką lub miękką wodą przegotowaną. Od czasu do czasu warto dodać do wody kilka kropel soku z cytryny, co wzmocni naszą roślinę.

Czytaj również: Każda babcia ma ją na parapecie. To roślina o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych

Co zrobić, gdy złamie się łodyga storczyka?

Czasem niestety zdarza się, że dochodzi do mechanicznego uszkodzenia storczyka, jakim jest złamanie jego łodygi. Jednak na szczęście da się uratować naszą roślinę nawet w takim przypadku.

Jeżeli zauważymy złamanie od razu i z łodygi wypływają soki, powinniśmy nie zwlekać i połączyć obie części za pomocą plastra. Dodatkowo możemy usztywnić to miejsce za pomocą patyczka, dzięki czemu uszkodzona łodyga zyska podarcie.

Natomiast, gdy dojdzie do całkowitego złamania, powinniśmy oderwaną część rośliny wstawić do wazonu z wodą, aby ona mogła dalej kwitnąć. Jeżeli na pozostałej części storczyka, czyli poniżej złamania, zlokalizowany jest węzeł łodygi, to roślina wypuści w tym miejscu nowe pędy. Jeśli jednak go nie ma, to będziemy musieli wykazać się cierpliwością i poczekać aż storczyk wypuści nową łodygę.

Jak uratować storczyk bez korzeni lub liści?

Złamana łodyga to nie jedyne uszkodzenie, do jakiego może dojść w przypadku storczyków. Czasem zdarza się również, że roślina w wyniku przelania lub przesuszenia traci wszystkie korzenie albo liście. W takim przypadku również możemy spróbować uratować nasz kwiat.

Jeżeli uszkodzeniu uległy korzenie, to powinniśmy najpierw usunąć wszystkie obumarłe resztki. W momencie, gdy nic nie zostało, to uratowanie storczyka może być bardzo trudne. W takiej sytuacji musimy obsypać trzon rośliny węglem drzewnym, aby rany po odciętych korzeniach się zabliźniły. Następnie wkładamy storczyka do pojemnika z keramzytem i wstawiamy go do miseczki z wodą. Musimy wykazać się tu dużą cierpliwością, ponieważ odbudowa systemu korzeniowego może zająć nawet pół roku.

Natomiast ratowanie rośliny, która straciła liście, będzie nieco łatwiejsze. Wystarczy, że umieścimy storczyka w pojemniku z keramzytem i podłożem dla storczyków. Potem musimy tylko dbać o regularne nawilżenie rośliny i czekać aż wypuści ona nowe liście.


Zobacz też:

Nie wyrzucaj spleśniałych pomidorów. Wykorzystasz je w ten sposób

Nie musisz wydawać pieniędzy na krzaczki lawendy. W ten sposób zdobędziesz sadzonki

Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty