Reklama
Reklama

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Te cztery sposoby gwarantują ponowne kwitnięcie

Jedną z zalet storczyków jest to, że po tym, jak roślina zwiędnie i obumrze, wciąż realne jest jej ponowne kwitnienie. Wystarczy wykonać kilka kroków, aby znów cieszyć się urokiem rośliny. Co trzeba zrobić?

To, ile kwitną orchidee, zależy od konkretnej odmiany. Jednak najczęściej nowy kwiatostan jest hodowany przez storczyk raz do roku. Kwiatostan może kwitnąć nawet przez 3-5 miesięcy. Następnie kwiaty opadają i pozostaje kilka opcji do wyboru w kontekście doprowadzenia do ponownego zakwitnięcia storczyka.

Pielęgnacja storczyków po zakończeniu ich kwitnięcia nie jest trudna. Hodowca może zdecydować się na: niedoprowadzenie do ponownego kwitnienia, pozostawienie rośliny samej sobie, czy przycięcie kwitnącego kolca z powrotem do podstawy lub przycięcie kwitnącego kłosa do węzła. Przypatrzmy się bliżej, na czym dokładnie polegają te zabiegi pielęgnacyjne.

Storczyki po przekwitnięciu: zniechęcenie rośliny do powtarzania kwitnienia

Rośliny sprzedawane w sklepach ogrodniczych są hybrydami, których zadaniem jest wytworzenie jak największej liczby kwiatów. Dotyczy to też znacznie częstszego kwitnienia. Na pozór zatrzymanie tego procesu może wydawać się nieracjonalne, jednak są pewne przypadki, gdy zacznie mieć to sens. Zniechęcenie storczyka do powtórzenia kwitnienia jest sposobem na poprawienie błędów w hodowli rośliny.

Storczyki kupowane w sklepach ogrodniczych są najczęściej w doskonałej formie. Mają wiele liści i znajdują się na bogatym w składniki odżywcze podłożu z poprawnie rozwijającymi się korzeniami. Niestety po kilku miesiącach zdarzają się sytuacje, kiedy storczyki nie wyglądają tak, jak na początku. Wtedy dobrze jest zrewidować swoje techniki pielęgnacyjne, zanim dojdzie do ponownego kwitnięcia.

Zniechęcenie storczyka do powtarzania kwitnienia: jak to zrobić?

Kluczem do wyhodowania pięknych kwiatów przez orchideę są liście. Jeśli ich ilość jest ograniczona, można dać roślinie chwilę odpoczynku i pozwolić storczykowi poświęcić energię na wyhodowanie nowych. Taka sama sytuacja dotyczy wyhodowania nowych korzeni.

Czasami konieczne jest zniechęcenie rośliny do kwitnienia ze względu na zbyt duży wysiłek rośliny. Jeśli zakwitła ona niedawno i jest zmuszana do tego ponownie, to może wystąpić reakcja stresowa, a storczyk umrze w ciągu najbliższego roku lub dwóch.

Storczyk można zniechęcić do kwitnienia za sprawą usunięcia pędów kwiatowych u podstawy, zaraz po kwitnieniu. Roślina może potem próbować odtworzyć pędu w trakcie najbliższych kilku miesięcy. Wtedy trzeba je po prostu znów usunąć. Po tym zabiegu energia rośliny zostanie skierowana na wyhodowanie nowych liści i korzeni.

Storczyki po przekwitnięciu: pozostawienie roślinie samej sobie

Jednym z rozwiązań pielęgnacyjnych jest pozostawienie storczyka samemu sobie po tym, jak zakwitnie. Często zdarza się, że orchidea samodzielnie rozrasta się na istniejących łodygach i rozpoczyna produkcję nowych kwiatów. Warto wiedzieć, że brak działania i proste rozwiązanie problemu mogą mieć pewne konsekwencje.

Nowe kwiaty orchidei będą prawdopodobnie mniejszego rozmiaru niż wcześniejsze. Podobnie stanie się z ich liczbą, należy przygotować się na redukcję ilości liści. Ze względu na "zmęczenie" nowa odsłona storczyka będzie prawdopodobnie mniej efektowna. 

Niekiedy roślina nie jest w stanie sama z siebie ponownie zakwitnąć. Można to rozpoznać po tym, że łodygi nie rozwijają się, a czasem zaczynają brązowieć i wysychać. Hodowca może wtedy przyciąć je z powrotem do podstawy. W przypadku łodyg, które są jeszcze w części zielone, należy usunąć je do punktu powyżej węzła, co sprowokuje odrost.

Storczyki po przekwitnięciu: przycięcie kwitnącego kolca do podstawy

Przycięcie kwitnącego kolca do podstawy wykonuje się po to, aby roślina mogła się zregenerować i odpocząć. Jest to również sposób na zapobiegnięcie powstawaniu nowych pędów i rozwiązanie prowadzące do tego, że storczyk zostanie zachęcony do poświęcenia czasu i energii na rozwój reszty rośliny.

Inny powód to sytuacja, w której storczyki po przekwitnięciu będą produkować łodygi o nierównym kształcie, wyginającym się w kierunku światła. Dlatego przycięcie kwitnącego kolca do podstawy może być sposobem na nadanie pożądanego kształtu roślinie. Cięcie można też wykonać w momencie, gdy kwitnąca łodyga całkiem zbrązowieje, od podstawy do wierzchołka.

Żeby poprawnie przyciąć kwitnący kolec do podstawy, należy odciąć łodygę ostrym nożem lub nożyczkami. Trzeba przy tym uważać, aby nie uszkodzić korzeni i liści. Niestety z usuniętej łodygi nie można rozmnożyć storczyka. Dlatego należy ją po prostu wyrzucić.

Storczyki po przekwitnięciu: ucięcie kwitnącego kłosa w węźle

Ucinanie kwitnącego kłosa w węźle może być wykorzystane do tego, aby pobudzić roślinę do wytworzenia drugiego kwiatu. Ten zabieg pielęgnacyjny jest prosty w wykonaniu i cechuje się dużą skutecznością. 

Hodowca powinien wykonać cięcie nad węzłem. Jest to wypukły punkcik na łodydze, który powtarza się co kilka centymetrów. W nim zachodzi przepływ hormonów roślinnych i płynów kluczowych dla rozrostu. Od tego miejsca może wykiełkować nowy porost. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, aby węzeł nie był brązowy ani pomarszczony. W takim przypadku należy przejść do węzła niżej.

Cięcie trzeba wykonać możliwie blisko węzła, ale jednocześnie uważając, aby go nie naruszyć. Nowe pędy będą wyginać się w kierunku światła wraz ze swoim rozwojem. Żeby nadać im pożądany kształt, można zastosować:

  • klipsy motylkowe,
  • patyczki podporowe, 
  • opaski kablowe.

Trzeba przy tym zachować ostrożność. Nowo pojawiający się wzrost jest delikatny na początku swojego życia. Dlatego łatwo go uszkodzić. Stosując wymienione metody po przekwitnięciu storczyka, można doprowadzić do ponownego kwitnienia rośliny i utrzymać ją w dobrej kondycji przez długi czas.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe