Reklama
Reklama

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

Przycinanie roślin to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala im prawidłowo się rozwijać. Z pewnością nie można go omijać, ale w przypadku każdej z roślin trzeba również wiedzieć, kiedy jest na to najlepszy czas. Wiele gatunków wymaga letniego cięcia, jednak są i tak, które wybitnie źle znoszą obcinanie pędów w miesiącach letnich. Podpowiadamy więc, których roślin z pewnością nie przycinaj latem. 

Letnie przycinanie roślin to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w ogrodzie w czasie ciepłych dni. Wiele roślin wręcz tego wymaga, aby zapewnić im odpowiednie warunki do dalszego wzrostu. Są jednak i takie, którym można takim przycinaniem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. O jakich gatunkach dokładnie mowa? Jest duża szansa, że rosną w twoim ogrodzie.

Przycinanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny roślin  

Przycinanie roślin ogrodowych nie należy do skomplikowanych zabiegów, a pomimo to często pomijany jest przez ogrodników. A szkoda, ponieważ niesie za sobą wiele zalet, wśród których głównie wymienia się zdrowy i bujny wzrost roślin, wypuszczanie pięknych pędów i liści, a także wydawanie soczystych owoców.  

Ponadto cięcie roślin pozwala zapobiec przenoszeniu się chorób i szkodników, a także niezwykle pobudza do wzrostu. W przypadku niektórych gatunków pomaga również trzymać roślinę w ryzach i kontrolować jej kształt.  

Decydując się jednak na ten zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie, warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych roślin, bowiem każda z nich ma własne wymagania. Dotyczą one również kwestii przycinania. Ważny jest sposób i technika cięcia, a także czas jego wykonywania. Przeprowadzenie przycinania w niewłaściwym terminie może zaszkodzić roślinie, choć zamierzony efekt jest zupełnie odwrotny.

Zobacz równieżCynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy 

Jakich roślin nie przycinać latem? Dla tych gatunków to nie jest dobry czas 

Wiele roślin wymaga letniego przycinania. Z pewnością zalicza się do nich maliny, agrest i liczne drzewa owocowe. Są jednak i takie, wobec których lepiej z tego zrezygnować. Po przycięciu mogą przestać kwitnąć i co więcej, być bardziej podatne na przymrozki. To zaś może mieć dla nich fatalne konsekwencje. Wobec tego, jakich roślin nie należy przycinać latem?  

  • Hortensje — królowa polskich ogrodów, która swoim pięknem zachwyca niemal każdego. Warto na jej temat wiedzieć, że ta nie znosi letniego cięcia. Takie działanie może być jedną z przyczyn, przez które twoja hortensja nie kwitnie. Cięcie łodyg w okresie letnim z pewnością odbije się na kwitnieniu tego krzewu. Jeśli chcesz przyciąć hortensję, zaplanuj to na przełom zimy i wiosny.
  • Oleandry — z przycinaniem tego krzewu należy wstrzymać się do jesieni bądź wiosny, bowiem oleandry wybitnie nie przepadają za letnim cięciem. W głównej mierze dlatego, że to właśnie na ten czas przypada ich najbardziej intensywne kwitnienie.
  • Begonie — najpiękniej kwitną lipcem i sierpniem, dlatego przycinanie ich w tym czasie jest złą decyzją. Może doprowadzić do zatrzymania tego procesu. Jedyne co należy robić, to ostrożnie usuwać z nich przekwitłe kwiatostany.
  • Budleja Dawida — motyli krzew, który zaprasza owady do twojego ogrodu, zdecydowanie nie przepada za przycinaniem letnim. Lepiej odłożyć je na wiosenny okres, aby roślina miała odpowiedni czas na zregenerowanie się przed nadejściem przymrozków.  

Może cię zainteresować: W ten sposób ochronisz hortensje przed złamaniem. Niestraszne im będą wichury i burze

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przycinanie roślin | pielęgnacja roślin | działka