Reklama
Reklama

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

Storczyki niezmiennie od lat zachwycają i goszczą w wielu domach. Jednak najładniej wyglądają w pełnym rozkwicie. Chcąc pobudzić orchidee do kwitnienia, warto przygotować domowy nawóz, który nie tylko będzie stymulował roślinę do wzrostu, ale i pozwoli ochronić ją przed chorobami oraz szkodnikami. Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz do storczyków.

Orchidee wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wtedy będą cieszyć nas swoimi okazałymi i barwnymi kwiatami. Oprócz podstawowych zabiegów możemy również nawozić je za pomocą samodzielnie przygotowanych preparatów. Jeden z nich jest niezwykle prosty do wykonania, a równocześnie bardzo skuteczny. Podpowiadamy, jak przygotować domowy nawóz do storczyków oraz jak go stosować.

Kupiłeś storczyk? Sprawdź, jak o niego dbać

W przypadku storczyków bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja roślin od razu po zakupie. Po przyniesieniu orchidei do domu na początku nie możemy jej przeszkadzać i musimy dać się jej swobodnie przyzwyczaić do nowych warunków.

Storczyk powinien być umieszczony w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Orchidea musi również mieć stanowisko, które oddalone jest od przeciągów oraz grzejników. Równocześnie po zakupie nie stawiajmy storczyka w pobliżu innych roślin, ponieważ okazy ze sklepu mogą być zarażone pasożytami, więc najlepiej odseparować go od innych kwiatów na 2 tygodnie.

Oprócz tego po przyniesieniu orchidei ze sklepu regularnie sprawdzajmy jej liście, korzenie oraz glebę, obserwując czy nie pojawiły się tam żadne organizmy, pajęczyny czy dziwne narośle. Warto również pamiętać, aby nie podlewać storczyków od razu po zakupie. Najwcześniej powinniśmy zasilić je wodą dopiero tydzień po przyniesieniu rośliny ze sklepu.

Oczywiście późniejsze podlewanie musi być regularne, ale umiarkowane. Najważniejsze jest to, by nie przepełniać zbiornika wodą i nie doprowadzić do zastojów wody. Orchidee należy zasilać miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Najczęściej storczyki sprzedawane są w przezroczystych doniczkach technicznych i najlepiej pozostawić je w tych pojemnikach, ponieważ ułatwiają one obserwację stanu korzeni rośliny. W przypadku, gdy zauważymy, że korzenie są wysuszone lub zgniłe, należy od razu przesadzić orchideę, odcinając uszkodzone korzenie i zabezpieczając je środkiem przeciwgrzybiczym. Dodatkowo musimy całkowicie wymienić zanieczyszczoną ziemię.

Czytaj również: Kosić trawnik częściej czy rzadziej? Ogrodnik podpowiada

Co stosować, aby storczyki były zdrowe i bujnie kwitły?

Chcąc wspomóc rozwój i kwitnienie storczyków oraz dbając o ich zdrowie, warto stosować nadtlenek wodoru, znany szerzej jako woda utleniona. Jest to środek, który wzmocni odporność orchidei i pomoże ją ochronić przed chorobami.

Co więcej, nadtlenek wodoru stymuluje kwitnienie. Dzięki stosowaniu go, kwiaty storczyka będą jaśniejsze oraz większe. Dodatkowo woda utleniona zwiększa dopływ tlenu do korzeni rośliny, co przyczynia się do ich szybszego wzrostu.

Oprócz tego nadtlenek wodoru ma właściwości antyseptyczne. Pomaga to roślinie zwalczać różnego rodzaju choroby oraz szkodniki.

Jak przygotować nawóz z wody utlenionej?

Przygotowanie nawozu z nadtlenkiem wodoru jest bardzo łatwe. Wystarczy, że 2 łyżki wody utlenionej rozcieńczymy z 1 litrem wody destylowanej.

Takim roztworem podlewamy nasze storczyki raz w tygodniu. Oprócz tego możemy przeprowadzić dokarmianie dolistne, po prostu spryskując liście rośliny tą samą mieszanką. Dzięki temu roślina szybko wchłonie nawóz.

Natomiast w przypadku, gdy nasz storczyk ma objawy choroby, to warto przygotować inny domowy preparat. W tym celu należy rozcieńczyć 3 łyżki nadtlenku wodoru ze szklanką wody oraz dodać do tego 1 kroplę jodu. Tak przygotowanym roztworem pryskamy orchideę co 5-7 dni.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe