Reklama
Reklama

Wyciśnij kilka kropel do doniczki ze skrzydłokwiatem. Szybko wyrosną mu nowe liście

Skrzydłokwiat nie kwitnie i wygląda marnie mimo tego, że regularnie go podlewasz? Być może masz w domu twardą wodę, która nie służy roślinom. Na szczęście istnieje domowy sposób, aby je uratować. Wyciśnij kilka kropel tego owocu do doniczki ze skrzydłokwiatem, a szybko zauważysz różnicę. Wyrosną mu nowe liście oraz kwiaty.

Skrzydłokwiat (znany również jako lilia domowa) jest popularną rośliną doniczkową w polskich domach. Jeśli ty również go uprawiasz, to na pewno dobrze wiesz, że zadbany wygląda efektownie. 

Pięknie się prezentuje i jest bardzo pożyteczny - ma zdolności do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji. Nie zawsze jednak zachwyca urodą. Niestety zdarza się, że skrzydłokwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych liści mimo dobrych warunków i regularnego podlewania wodą.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać

Skrzydłokwiat pochłania więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny, dlatego warto je mieć w swoim domu. Aby jednak spełniały swoje właściwości i zachwycały urodą swych bujnych, zielonych liści, potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju. 

Do uprawy skrzydłokwiatu potrzebna jest temperatura pokojowa (nie niższa niż 13 stopni Celsjusza, optymalnie 18-23). Powietrze powinno być wilgotne, a stanowisko jasne, choć nie bezpośrednio nasłonecznione. 

Jeśli chodzi o najlepsze podłoże dla skrzydłokwiatu, to również nie może być ono przypadkowe. Powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.

Może cię zainteresować: Plamistość czarna niszczy róże sąsiada? Podlewaj swoje wodą z tym dodatkiem, a pozostaną piękne

Skrzydłokwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych liści? Być może źle go podlewasz

Skrzydłokwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych liści mimo optymalnych warunków? Być może popełniasz popularny błąd w pielęgnacji, podlewając go twardą wodą z kranu. Od czasu do czasu warto ją zamienić na wodę destylowaną, która jest miękka (podobnie jak ta w tropikalnych lasach deszczowych, skąd gatunek ten pochodzi).

Jeśli widzisz biały osad osiadający na glebie w doniczce, to prawie na pewno problemem jest właśnie podlewanie skrzydłokwiatu. Częste kupowanie wody destylowanej mogłoby mocno nadwyrężyć twój budżet, ale istnieje tania alternatywa w postaci... soku z cytryny.

Czytaj również: Kup w aptece za kilka złotych i podlewaj róże. Ogród utonie w kwiatach

Sok z cytryny do skrzydłokwiatu. Jak go używać?

Sok z cytryny do skrzydłokwiatu musisz stosować regularnie, jeśli chcesz zobaczyć widoczne zmiany w kondycji twoich roślin doniczkowych. Odlej do garnuszka wodę, którą chcesz wykorzystać do podlewania skrzydłokwiatu i dodaj do niej kilka kropel cytryny. 

Optymalna ilość to 1 łyżeczka soku z cytryny na 1,5-2 litry wody. Jeśli nie masz w domu świeżych owoców, możesz również wlać do wody trochę kwasku cytrynowego (0,5 łyżeczki na 1,5-2 litry wody). Efekt będzie ten sam. Wymieszaj i podlewaj skrzydłokwiat raz na dwa tygodnie.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | kwiaty | podlewanie