Reklama
Reklama

Wyciśnij kilka kropel do doniczki ze skrzydłokwiatem. Szybko wyrosną mu nowe liście

Skrzydłokwiat nie kwitnie i wygląda marnie mimo tego, że regularnie go podlewasz? Być może masz w domu twardą wodę, która nie służy roślinom. Na szczęście istnieje domowy sposób, aby je uratować. Wyciśnij kilka kropel tego owocu do doniczki ze skrzydłokwiatem, a szybko zauważysz różnicę. Wyrosną mu nowe liście oraz kwiaty.

Skrzydłokwiat (znany również jako lilia domowa) jest popularną rośliną doniczkową w polskich domach. Jeśli ty również go uprawiasz, to na pewno dobrze wiesz, że zadbany wygląda efektownie. 

Pięknie się prezentuje i jest bardzo pożyteczny - ma zdolności do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji. Nie zawsze jednak zachwyca urodą. Niestety zdarza się, że skrzydłokwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych liści mimo dobrych warunków i regularnego podlewania wodą.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać

Skrzydłokwiat pochłania więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny, dlatego warto je mieć w swoim domu. Aby jednak spełniały swoje właściwości i zachwycały urodą swych bujnych, zielonych liści, potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju. 

Do uprawy skrzydłokwiatu potrzebna jest temperatura pokojowa (nie niższa niż 13 stopni Celsjusza, optymalnie 18-23). Powietrze powinno być wilgotne, a stanowisko jasne, choć nie bezpośrednio nasłonecznione. 

Jeśli chodzi o najlepsze podłoże dla skrzydłokwiatu, to również nie może być ono przypadkowe. Powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.

Może cię zainteresować: Plamistość czarna niszczy róże sąsiada? Podlewaj swoje wodą z tym dodatkiem, a pozostaną piękne

Skrzydłokwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych liści? Być może źle go podlewasz

Skrzydłokwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych liści mimo optymalnych warunków? Być może popełniasz popularny błąd w pielęgnacji, podlewając go twardą wodą z kranu. Od czasu do czasu warto ją zamienić na wodę destylowaną, która jest miękka (podobnie jak ta w tropikalnych lasach deszczowych, skąd gatunek ten pochodzi).

Jeśli widzisz biały osad osiadający na glebie w doniczce, to prawie na pewno problemem jest właśnie podlewanie skrzydłokwiatu. Częste kupowanie wody destylowanej mogłoby mocno nadwyrężyć twój budżet, ale istnieje tania alternatywa w postaci... soku z cytryny.

Czytaj również: Kup w aptece za kilka złotych i podlewaj róże. Ogród utonie w kwiatach

Sok z cytryny do skrzydłokwiatu. Jak go używać?

Sok z cytryny do skrzydłokwiatu musisz stosować regularnie, jeśli chcesz zobaczyć widoczne zmiany w kondycji twoich roślin doniczkowych. Odlej do garnuszka wodę, którą chcesz wykorzystać do podlewania skrzydłokwiatu i dodaj do niej kilka kropel cytryny. 

Optymalna ilość to 1 łyżeczka soku z cytryny na 1,5-2 litry wody. Jeśli nie masz w domu świeżych owoców, możesz również wlać do wody trochę kwasku cytrynowego (0,5 łyżeczki na 1,5-2 litry wody). Efekt będzie ten sam. Wymieszaj i podlewaj skrzydłokwiat raz na dwa tygodnie.

Zobacz też:

Podlewasz rośliny doniczkowe taką wodą? To może być poważny błąd

Przycinasz krzewy zimą? Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić

To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | kwiaty | podlewanie