Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat może kwitnąć przez cały rok. Wystarczy, że zastosujesz tę metodę

Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina, która zdobi wiele domów. Jednak najlepiej się prezentuje, gdy obsypuje się urokliwymi, białymi kwiatami. Często jednak nie pojawiają się one na naszej roślinie lub goszczą tam przez krótki czas. Na szczęście wystarczy domowa odżywka, która pobudzi nasz skrzydłokwiat do kwitnięcia. Sprawdź, jak ją przygotować.

Marzeniem każdego kto posiada skrzydłokwiat jest to, by kwitł on przez cały rok. Jest to cel możliwy do osiągnięcia, jeśli oczywiście odpowiednio zadbamy o roślinę. Pomóc nam w tym może łatwa w przygotowaniu domowa odżywka do skrzydłokwiatu, którą zrobimy, używając popularnej przyprawy. Podpowiadamy, jak ją zrobić i jak stosować, by nasza roślina obsypała się kwiatami.

Co sprawia, że skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to wrażliwa i bardzo delikatna roślina, która potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli nie zadbamy o niego we właściwy sposób, to będzie on rósł powoli, a jego liście będą niewielkie. Co więcej, roślina na pewno wtedy nie zakwitnie.

Pierwszą rzeczą, o którą warto się zatroszczyć, jest przygotowanie odpowiedniego drenażu dla skrzydłokwiatu. Nie wystarczy, że doniczka będzie posiadała otwory na odprowadzenie wody. Ważny jest także keramzyt, którym należy wysypać dno doniczki.

Czytaj również: Pomidory kwitną, lecz nie mają owoców? Ogrodnik zdradza przyczyny

Oprócz tego musimy wybrać odpowiednią ziemię dla naszego skrzydłokwiatu. Roślina ta najlepiej rozwija się w ziemi lekkiej i przepuszczalnej. Powodem tego, że skrzydłokwiat nie kwitnie, może być również to, że został przelany. Wtedy roślina bardzo szybko marnieje i nie wypuszcza kwiatów.

Dodatkowo skrzydłokwiat nie zakwita także w momencie, gdy ma on ograniczony dostęp do promieni słonecznych. Najlepiej będzie się rozwijał na stanowisku o rozproszonym świetle, ponieważ wystawienie skrzydłokwiatu na mocne słońce, doprowadziłoby do poparzenia liści.

Często brak kwiatów jest również rezultatem zaniedbania nawożenia skrzydłokwiatu. Do rozwoju potrzebuje on związków odżywczych takich jak azot, fosfor, potas, kwas foliowy oraz żelazo. Wobec tego musimy zatroszczyć się o dostarczenie tych składników naszej roślinie, jeśli chcemy, by miała duże i zdrowe liście oraz by pięknie i obficie zakwitała.

Co zrobić, by skrzydłokwiat kwitł przez cały rok?

Chcąc cieszyć się przez cały rok kwitnieniem skrzydłokwiatu, powinniśmy przygotować mu specjalną domową odżywkę. Zawiera ona wszystko, co potrzebne naszej roślinie, a w dodatku wykonamy ją z popularnej przyprawy, dodawanej m.in. do zup czy sosów.

Okazuje się bowiem, że do przygotowania domowej odżywki do skrzydłokwiatu potrzebujemy suszonych liści laurowych. Są one świetnym źródłem fosforu, potasu, żelaza, magnezu, cynku i kwasu foliowego. Dzięki temu nawóz ten wzmocni naszą roślinę od korzeni aż po liście.

Jest to prawdziwa skarbnica witamin dla skrzydłokwiatu, która przekłada się na zdrowie i kondycję rośliny. Liście laurowe sprawią, że roślina często będzie wypuszczała pąki kwiatowe, a przy tym będzie kwitła znacznie dłużej.

Co więcej, ta domowa odżywka pozwoli ochronić roślinę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Skrzydłokwiat stanie się bardziej odporny na przelanie oraz choroby.

Jak przygotować domową odżywkę z liści laurowych do skrzydłokwiatu?

Samo przygotowanie odżywki z liści laurowych jest bardzo proste. Wystarczy, że dwa liście włożymy do garnka i zalejemy szklanką zimnej, przefiltrowanej wody. Następnie przykrywamy garnek i doprowadzamy mieszankę do wrzenia.

Następnie odstawiamy napar i pozostawiamy, aż osiągnie temperaturę pokojową. Z mieszanki wyciągamy liście laurowe, a pozostałym płynem podlewamy nasz skrzydłokwiat. Odżywkę należy stosować regularnie, co dwa tygodnie przez cały rok. Oczywiście możemy używać jej również do innych roślin doniczkowych, aby zapewnić im wzmocnienie.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | nawożenie | pielęgnacja roślin