Twój zamiokulkas nie kwitnie? Wykonaj ten zabieg, a wkrótce zobaczysz kwiaty w doniczce
Zamiokulkas, nazywany przez niektórych "klejnotem Zanzibaru", stał się popularną rośliną doniczkową, która dobrze rośnie w warunkach domowych. Zachwyca błyszczącymi, grubymi liśćmi. Co jednak zrobić, żeby zakwitł? Wykorzystaj w pełni potencjał tej rośliny i poznaj sposób na wypuszczenie kolbowatych kwiatów.
Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która nadaje wnętrzom eleganckiego wyglądu, a dodatkowo oczyszcza pomieszczenia z formaldehydów. Zamiokulkas zyskał miano "żelaznej rośliny", ponieważ dobrze rośnie na zacienionym stanowisku z małą ilością dostępu do wody. Jeśli jednak chcemy, żeby zakwitł, to musimy zastosować pewne zasady w jego uprawie.
Mało kto wie, że zamiokulkas może zakwitnąć w domu. Wypuszcza wówczas kwiaty przypominające wyrastające z ziemi kolby, o zielonej lub kremowej osłonce. Wyglądają subtelnie i uroczo - rzadko można zobaczyć je w uprawie domowej.
Zamiokulkas zakwitnie w domu, jeśli będzie zadbany i dojrzały. Musimy zatem stworzyć mu warunki analogiczne do tych, które ma w swoim naturalnym środowisku.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak chronić rośliny przed upałami? Te triki ekspertki pomogą im przertwać
Żeby zamiokulkas zakwitł, należy postawić go w miejscu o pośrednim nasłonecznieniu. Najlepiej, aby docierało do niego rozproszone światło dzienne.
Zapewnijmy roślinie temperaturę oscylującą w granicach 20-24 stopniach Celsjusza. Nie narażajmy jej na nagłe zmiany temperatury oraz unikajmy stawiania okazu zimą przy oknach lub drzwiach balkonowych, gdzie dociera zimne powietrze.
Zamiokulkas wypuści nowe kwiaty, jeśli będzie rósł na lekkiej i przepuszczalnej ziemi. Pamiętajmy też o warstwie drenażu, chroniącej roślinę przed nadmiarem wody.
Okaz wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie, ponieważ gromadzi wodę w podziemnych kłączach. Przed kolejnym nawadnianiem należy upewnić się, czy gleba jest sucha.
Każda, nawet "żelazna roślina" potrzebuje nawożenia. Mało osób nawozi zamiokulkasa, a to właśnie dzięki temu zabiegowi może wypuścić kwiaty. Czym zatem zasilać okaz?
Zamiokulkasa zasilamy nawozem dla kaktusów lub domowym ze skórek z banana albo innym, który ma więcej potasu i fosforu niż azotu. Tę czynność wykonujemy raz w miesiącu lub przy każdym podlewaniu, w zależności od dostarczanej dawki.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz