Reklama
Reklama

Zamiokulkas uwielbia ten dodatek do śniadania. Rośnie po nim o wiele szybciej

Zamiokulkas nazywany jest żelazną rośliną. Ten odporny sukulent jest niezwykle popularny i zdobi niejedno wnętrze. Chcąc, aby po zimie rósł bujnie i zdrowo, warto zadbać o dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych. Z pomocą domowej roboty odżywki jest to możliwe. Podpowiadamy, jak w prosty sposób wykorzystać czerstwe pieczywo i stworzyć nawóz, po którym zamiokulkas urośnie w mgnieniu oka.  

Po zimie rośliny doniczkowe wymagają specjalnej troski oraz odżywienia, aby mogły rosnąć zdrowo. Pomimo tego, że zamiokulkas uchodzi za gatunek niezniszczalny, również wymaga pielęgnacji. Warto dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych, a z pewnością odwdzięczy się zachwycającym wyglądem. Na szczęście z pomocą domowego nawozu, w prosty sposób możesz zadbać o swojego zamiokulkasa.  

Zamiokulkas to uwielbiana roślina doniczkowa  

Jedną z cech, za którą z pewnością uwielbiany jest zamiokulkas jest prostota w pielęgnacji. Ten tolerancyjny sukulent jest idealnym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę z roślinami doniczkowymi, jak i dla tych, którzy często zapominają o podlewaniu.  

Zamiokulkas jest odporny na różnorodne warunki. Poradzi sobie w Słońcu, jak i na zacienionym stanowisku. Dodatkowo poprzez swoje zdolności do magazynowania wody przetrwa również suchsze okresy. Co ciekawe, nadmierne podlewanie i troska mogą przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.  

Oprócz łatwą pielęgnacją zachwyca również wyglądem. Duże, ciemnozielone liście znajdujące się na grubych i mięsistych łodygach idealnie zdobią niejedno wnętrze. Spełniając podstawowe potrzeby roślin doniczkowych, zamiokulkas poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. 

Warto jednak zadbać o jego zdrowy wzrost. Tym samym, dobrze zapewnić mu odpowiednią ilość światła oraz wybrane składniki odżywcze. Te w prosty sposób dostarczysz z pomocą domowej odżywki z czerstwego chleba. Jest niezwykle skuteczna i łatwa w przygotowaniu. 

Przeczytaj również: Chroni przed szkodnikami i nabłyszcza liście. Ten produkt za 15 zł jest idealny do kwiatów doniczkowych

Domowy sposób na szybki wzrost zamiokulkasa. Zachwyci wysokością i pięknymi liśćmi 

Na szybki wzrost oraz odżywienie roślin doniczkowych znanych jest wiele domowych sposobów. Te słyną z prostoty przygotowania oraz skuteczności. Wśród nich warto wymienić odżywkę z czerstwego chleba, która pobudzi do wzrostu zamiokulkasa.  

W chlebie zawarty jest azot oraz potas, czyli jedne z ważniejszych składników odżywczych dla roślin. Dzięki obecności tych związków zamiokulkas w fazie wzrostu wytworzy nowe pędy oraz zdrowe liście.  

Przygotowanie odżywki z czerstwego chleba jest niezwykle proste. Wystarczy, że rozdrobnisz go na małe kawałki, a następnie zalejesz w misce wodą. Dociśnij obciążonym talerzem i pozostaw na kilka dni, aż zacznie fermentować. Przecedź przez sitko i domowy nawóz gotowy. Można go spokojnie przechowywać w lodówce przez kilka dni. 

Zobacz także: Ta roślina jest idealna dla początkujących. Sprawdź, jak dbać „stopę słonia”

Jak stosować odżywkę z czerstwego chleba? 

Chcąc, aby zamiokulkas zachwycał bujnym wzrostem, należy prawidłowo używać tego domowego specyfiku. Najlepiej odżywkę z czerstwego chleba rozcieńczyć w wodzie w stosunku 1:3. Takim roztworem należy podlewać zamiokulkasa nie częściej niż raz w tygodniu.  

Jeśli podłoże rośliny jest mokre, należy okres ten wydłużyć do raz na dwa lub trzy tygodnie. Jak wiadomo, zamiokulkas źle znosi zbyt duże ilości wody. Powstały nawóz można również wykorzystać do spryskiwania liści rośliny. Również musi być rozcieńczony. 

Decydując się na przygotowanie odżywki z czerstwego chleba ważne, aby pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Przede wszystkim wykorzystywany chleb nie powinien być pokryty pleśnią. Dodatkowo warto sięgnąć po chleb pełnoziarnisty bądź razowy na zakwasie drożdżowym.  

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin