Nie wyrzucaj po obiedzie, poczęstuj zamiokulkasa. Wystrzeli nowymi liśćmi jak z procy
Zamiokulkas uchodzi za niezniszczalną roślinę, jednak po zimie potrzebuje odżywienia. Gdy odpowiednio o niego zadbamy, to zacznie wypuszczać nowe liście. Jak zatem odżywić zamiokulkasa na przedwiośniu? Zrób tanią odżywkę z produktu, którego często używamy do obiadu.
Zamiokulkas to roślina o małych wymaganiach pielęgnacyjnych i pięknym pokroju. Cechują go grube, błyszczące i ciemnozielone liście. Wiele osób określa ten kwiat mianem "żelaznej rośliny", ponieważ dobrze rośnie w mało sprzyjających warunkach, jest odporny na niedostatek wody i małą ilość światła. Warto jednak odżywić go po zimie, aby wypuścił nowe liście i wyglądał jeszcze bardziej okazale.
Zamiokulkas wypuści nowe liście, jeśli odpowiednio zadbamy o niego po ziemie. Warto poznać najważniejsze informacje o jego stanowisku, podłożu, podlewaniu i nawożeniu.
- Stanowisko
Zamiokulkas najlepiej rośnie na stanowisku cienistym lub półcienistym. Dobrze radzi sobie przy suchym powietrzu, natomiast wspaniale rozwija się, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 22-25 stopni Celsjusza.
- Podłoże
Do zamiokulkasa używamy przepuszczalnej ziemi, bogatej w składniki odżywcze. Najlepiej rośnie w podłożu do roślin zielonych, które łączymy z torfem, perlitem i keramzytem. Pamiętajmy również o warstwie drenażowej wynoszącej 2 cm.
- Podlewanie
Zamiokulkasa zaliczamy do sukulentów, dlatego nie możemy często go podlewać. Nadmierne nawadniane rośliny prowadzi do żółknięcia liści, gnicia kłączy i korzeni. Kwiat podlewamy odstaną wodą o temperaturze pokojowej dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie.
- Nawożenie
Zamiokulkas nie lubi zbyt intensywnego nawożenia, ponieważ może to również doprowadzić do gnicia kłączy i korzeni. Warto zatem zastosować po zimie domową odżywkę. Możemy zrobić ją z ryżu.
Z ryżu możemy zrobić wodę ryżową dla zamiokulkasa. Powstaje ona poprzez namaczanie ziarenek w przefiltrowanej wodzie przez kilka godzin.
Woda ryżowa ma w swoim składzie witaminy z grupy B oraz minerały tj. magnez, żelazo, fosfor, cynk, potas i krzem. Poprawiają one wygląd liści, a także kondycję korzeni.
Przepis na wodę ryżową jest bardzo prosty. Wystarczy przepłukać na sicie 2 garści ziarenek i następnie zalać je 1 l przefiltrowanej wody. Mieszaninę należy umieścić w słoiku, który zakręcamy i odstawiamy na 4 godziny. Po upływie tego czasu odcedzamy ryż.
Możemy także wykorzystać ryż, który został nam po obiedzie. Standardowo przed posiłkiem gotujemy go w osolonej wodzie przez 12 minut. Wcześniejsze moczenie pozbawia ziarenka skrobi sklejającej ryż.
Wodą ryżową zasilamy zamiokulkasa co 2 tygodnie. Możemy też podlewać nią inne kwiaty np. skrzydłokwiaty, storczyki, kaktusy i rośliny kwitnące.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu