Reklama
Reklama

Zmiksuj te pestki, włóż do doniczki i podlej zamiokulkasa. Zdziwisz się, ile nowych liści zyska

Zamiokulkas jest rośliną, która nie ma dużych wymagań co do warunków, w których rośnie. Jednak najczęstszym problemem, który możemy napotkać podczas uprawy, jest brak wypuszczania nowych liści. Na szczęście istnieje skuteczna metoda pobudzenia rośliny do wzrostu, którą jest przygotowanie domowego nawozu z popularnych pestek. Podpowiadamy, jak go zrobić.

Zamiokulkas to kwiat o pięknych ciemnozielonych, twardych i błyszczących liściach, które naprzemiennie porastają łodygi. Często zdarza się jednak, że nasza roślina nie wypuszcza nowych liści i nie rozwija się. Wtedy to z pomocą przychodzi świetny, domowy nawóz, który stworzymy jedynie z garści łatwo dostępnych i tanich pestek.  

Jakiej pielęgnacji potrzebuje zamiokulkas?

Zamiokulkas to roślina, która świetnie poradzi sobie w każdym pomieszczeniu. Kwiat ten może rosnąć zarówno w ciemnym miejscu, jak i w pobliżu kaloryfera. Jest to bardzo wytrzymała roślina o małych wymaganiach. Jednak jeżeli chcemy, by nasz zamiokulkas wypuszczał nowe liście i wyglądał zdrowo oraz okazale, to warto zadbać o kilka kwestii, dzięki którym roślina będzie w świetnej kondycji.

Przede wszystkim zamiokulkasa należy podlewać tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest wyraźnie przeschnięta. Jest to istotne, ponieważ roślina nie lubi nadmiaru wilgoci i lepiej radzi sobie z mniejszą ilością wody niż ze zbyt wilgotną glebą. Co ciekawe, zamiokulkas może wytrzymać bez podlewania nawet 1,5 miesiąca.

Musimy również pamiętać o tym, że zimą roślina przechodzi w stan spoczynku. Wtedy to spadki temperatury nie mają dla niej znaczenia. Jedynie musimy uważać na przeciągi, które są groźne dla zamiokulkasa.

Jeśli chodzi o przesadzanie rośliny najlepiej robić to wiosną i nie częściej niż co 2 lata. Podczas tej czynności musimy uważać na kłącza zamiokulkasa, które są niezwykle delikatne, co sprawia, że bardzo łatwo możemy je uszkodzić. Podczas przesadzania musimy także wziąć pod uwagę to, że roślina ta znana jest ze swojej tendencji do szybkiego wzrostu, więc warto zadbać o wystarczająco dużą doniczkę.

Czytaj również: Odkąd podlewam tym storczyki, uginają się od kwiatów. Nie potrzebuję sklepowej odżywki

Co sprawia, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Zdarza się jednak, że pomimo prawidłowej pielęgnacji nasz zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści. Powodów tego zjawiska może być kilka. Czasem wynika to z przelania rośliny, niewłaściwego pH gleby, zbyt małej ilości wody lub zbyt ciasnej doniczki.

W sytuacji, gdy nasz zamiokulkas nie rozwija się, warto zasilić go naturalnym nawozem. Dzięki temu poprawimy kondycję rośliny, a co za tym idzie, przyczynimy się do tego, że zacznie ona wypuszczać nowe, piękne liście.

Jak przygotować domowy nawóz z pestek?

W takiej sytuacji warto przygotować domowy nawóz, wykorzystując do niego pestki słonecznika. Są one bogatym źródłem witamin oraz minerałów i świetnie sprawdzą się do odżywienia zamiokulkasa. Nawóz z pestek słonecznika nie tylko pobudzi roślinę do wzrostu, ale i sprawi, że liście staną się ciemniejsze i bardziej zielone, a dodatkowo zamiokulkas zacznie wypuszczać także nowe sztuki liści.

Chcąc uzyskać taki efekt, wystarczy, że zaopatrzymy się jedynie w garść słonecznika. Mogą to być zarówno obrane ziarnka, jak i słonecznik w skorupkach. Następnie wybrane przez nas ziarenka wrzucamy do blendera i mielimy na drobny pył.

Kolejnym krokiem jest wsypanie do miski ziemi do roślin doniczkowych i dosypanie do niej zmielonego słonecznika. Taką mieszankę dodajemy do doniczki zamiokulkasa podczas przesadzania rośliny, a następnie ją podlewamy. W przypadku, gdy nie planujemy w najbliższym czasie przesadzania kwiatka, możemy po prostu posypać górną część ziemi w obecnej doniczce zamiokulkasa.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe