Reklama
Reklama

Zalej ciepłą wodą i wlej do doniczki. To najlepsza domowa odżywka do palmy

Pielęgnacja palmy doniczkowej jest stosunkowo łatwa, jednak często, szczególnie zimą, nasza roślina marnieje, a jej liście żółkną. Wtedy to warto zastosować domową odżywkę, dzięki której nie tylko pobudzimy palmę do wzrostu, ale i zadbamy o jej odporność oraz kondycję. Do przygotowania mieszanki wystarczy nam jeden owoc i woda. Sprawdź, jak zrobić własny nawóz do palm.

Oprócz prawidłowej pielęgnacji palma doniczkowa potrzebuje regularnego nawożenia, aby mogła wypuszczać nowe pędy i pięknie się zazielenić. Możemy do tego użyć gotowych produktów ze sklepu lub zastosować własną, tanią i ekologiczną odżywkę, wykorzystując do jej przygotowania zaledwie jeden owoc. Podpowiadamy, jak samodzielnie zasilić palmę i dostarczyć jej wszystkich niezbędnych minerałów.

Jak pielęgnować palmy doniczkowe?

Palmy doniczkowe mają swoje konkretne wymagania, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie umiejscowienie rośliny. Jednak pamiętajmy, że jest ono zależne od gatunku. Niektóre palmy są światłolubne, a inne potrzebują bardziej rozproszonego światła.

Oprócz tego musimy zadbać o właściwe podlewanie roślin. Palmy należy zarówno obficie zraszać, jak i podlewać. Jedynie zimą powinniśmy ograniczyć dostarczanie im wody. Warto także co kilka tygodni wkładać palmę pod prysznic.

Natomiast latem możemy wystawiać rośliny na zewnątrz. Jednak nie możemy od razu narażać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na początek warto wystawiać palmy do miejsc półcienistych, a dopiero z czasem przestawiać je na bardziej słoneczne stanowiska.

Warto również zadbać o odpowiednie podłoże dla roślin. Mamy tu do wyboru specjalistyczne podłoże do palm lub ziemię uniwersalną, którą musimy wymieszać z piaskiem oraz gliną. Dodatkowo na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenażu, która ochroni korzenie przed stojącą wodą, a co za tym idzie, przed ich gniciem.

Czytaj również: Wystarczą 2 łyżeczki na litr wody. Stosuj regularnie, a rośliny będą piękne, jak nigdy

Chcesz odżywić palmy? Wykorzystaj ten produkt

Palmy doniczkowe potrzebują także regularnego zasilania nawozami. Dzięki temu liście rośliny nie będą żółkły, a dodatkowo zaczną pojawiać się na nich nowe pędy. Co więcej, różnego rodzaju odżywki wspierają wzrost palm, a także chronią je przed działaniem szkodników oraz przed pojawianiem się grzybów.

Nawozy znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym, jednak możemy także wykorzystać prosty domowy sposób, aby zasilić naszą palmę. Wystarczą nam do tego skórki bananów, które świetnie wpływają na kondycję roślin. Wynika to z tego, że owoce te są skarbnicą minerałów oraz związków organicznych, stanowiących dla palmy wartościowe pożywienie. Banany obfitują między innymi w potas, wapń i fosfor, które są odpowiedzialne za stymulację wzrostu naszych roślin doniczkowych.  

Jak przygotować domowy nawóz do palmy z bananów?

Przygotowanie tego domowego nawozu z bananów nie jest trudne i nie potrzebujemy do niego niczego poza wodą i bananami.

Chcąc zrobić, tę odżywczą mieszankę, musimy pokroić świeżą skórkę banana, a następnie umieścić ją w słoiku i zalać ciepłą wodą. Odstawiamy nasz roztwór na 2 dni, a po tym czasie rozcieńczamy go wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną odżywką możemy podlewać naszą palmę raz na 2 tygodnie


Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin