Reklama
Reklama

Przeterminowany jogurt? Nie wyrzucaj, wlej do doniczki z zamiokulkasem

Często zdarza się, że jogurt w naszej lodówce jest przeterminowany i po prostu go wyrzucamy. Jednak następnym razem warto go zachować, szczególnie gdy w naszym domu mamy zamiokulkasa lub inne rośliny doniczkowe. Dzięki jogurtowi szybko i łatwo je odżywimy oraz dodamy im witalności. Sprawdź, jak przygotować odżywkę jogurtową.

Mając w swojej lodówce jogurt naturalny, automatycznie zyskujemy świetną i skuteczną odżywkę do zamiokulkasa. Jak to możliwe? Okazuje się bowiem, że produkt ten ma wiele ważnych właściwości, dzięki którym może wspomóc rozwój naszych roślin i poprawić ich kondycję. Podpowiadamy, jak zrobić domową odżywkę na bazie jogurtu.

Jak zrobić odżywkę do zamiokulkasa przy użyciu jogurtu naturalnego?

Jeżeli chcemy stworzyć własną, domową odżywkę z zamiokulkasa przy użyciu jogurtu naturalnego, to musimy pamiętać o tym, aby użyć odpowiedniego produktu. Przede wszystkim jogurt musi być naturalny i pozbawiony wszelkiego rodzaju dodatków smakowych oraz substancji słodzących.

W celu wykonania takiego naturalnego nawozu musimy 1 łyżeczkę jogurtu dodać do 1 litra wody w temperaturze pokojowej. Następnie dokładnie mieszamy całość i przelewamy do słoika, który zakręcamy i mocno wstrząsamy, aby mieć pewność, że oba te elementy dobrze się połączyły.

Tak przygotowaną odżywkę możemy stosować do naszego zamiokulkasa raz w tygodniu. Jednak to nie wszystko, ponieważ ten domowy nawóz, świetnie nada się także do roślin w ogrodzie. Pamiętajmy, że w ich przypadku proporcje będą się różniły, gdyż woda i jogurt muszą być wymieszane pół na pół. Taką odżywką podlewamy rośliny ogrodowe raz lub dwa razy w miesiącu. Strumień odżywki należy kierować prosto do bryły korzeniowej.

Czytaj również: Wystarczą 2 łyżeczki na litr wody. Stosuj regularnie, a rośliny będą piękne, jak nigdy

Dlaczego jogurt świetnie wpływa na rośliny?

Jogurt oddziałuje pozytywnie na rośliny, ponieważ zawiera on w sobie mieszankę bakterii, w tym głównie probiotyków, które zapewniają naszym kwiatom ochronę przed różnego rodzaju chorobami grzybiczymi.

Co więcej, jogurt naturalny zawiera także wiele cennych składników odżywczych. Wśród nich jest między innymi fosfor, potas, wapń, magnez i azot. Są to bardzo ważne elementy dla roślin, ponieważ np. fosfor wspomaga rozwój korzeni, azot stymuluje wzrost łodygi i liści, a potas poprawia kondycję zdrowotną roślin i zwiększa ich odporność. Natomiast wapń i magnez wpływają na ich witalność i zdrowie.

Jakie inne zastosowania ma jogurt?

Tak jak wspominaliśmy, jogurtowa odżywka działa świetnie nie tylko w przypadku zamiokulkasa. Możemy ją stosować do wszystkich roślin, lubiących kwaśne lub lekko kwaśne podłoże, ponieważ pH jogurtu wynosi 4,0-4,5. Wobec tego odżywka doskonale sprawdzi się na przykład do skrzydłokwiatów.

Oprócz tego resztki jogurtu naturalnego także możemy wykorzystać w inny sposób, dodając je do kompostownika i dokładnie mieszając. W ten sposób jogurt dostarczy do kompostu pożyteczne drobnoustroje i przyspieszy proces rozkładu.

Warto również wiedzieć, że nałożenie cienkiej warstwy jogurtu u podstawy roślin lub w postaci oprysku dolistnego może pomóc zachować im zdrowie i siłę. Równocześnie jogurt chroni przed patogenami i odstrasza szkodniki.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin