Reklama
Reklama

Ta roślina jest idealna dla początkujących. Sprawdź, jak dbać „stopę słonia”

Nolina wygięta to nietypowa roślina nazywana również „słoniową stopą”. Swoją nazwę zawdzięcza temu, jak wygląda jej pień, w którym gromadzi ona wodę. Jest to roślina o ciekawym wyglądzie i bardzo małych wymaganiach uprawowych, więc to dobry wybór nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pielęgnacją roślin. Sprawdź, jak wygląda nolina wygięta i jak o nią dbać, by zachwycała i przyciągała spojrzenie.

"Stopa słonia" to potoczna nazwa noliny wygiętej. To roślina, która pochodzi z Meksyku, jednak uprawiana jest w wielu częściach świata. Jej oryginalny wygląd sprawia, że pasuje ona do wielu wnętrz, a jej nietypowy pień przyciąga uwagę. W dodatku jest to roślina, która nie ma dużych wymagań uprawowych i jest odporna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza.

Jak wygląda nolina wygięta? Jej nazwa nie jest przypadkowa

Nolina wygięta rosnąc w naturze, występuje na półpustynnych terenach Meksyku, gdzie osiąga wysokość około 8-10 metrów i tworzy pokrój jednopiennego drzewka.

Jest to roślina, która nauczyła się przystosowywać do długich okresów suszy, tworząc kaudeks, czyli charakterystyczne zgrubienie ulokowane w dolnej części pnia. To właśnie tam nolina gromadzi oraz przechowuje swoje zapasy wody i substancji odżywczych.

To właśnie to specyficzne zgrubienie na pniu oraz jego nabrzmiała podstawa, sprawiają, że nolina często określana jest jako "słoniowa stopa". Dodatkowo z górnej części pnia wyrastają zielone pióropusze, trawiastych i wygiętych w łuk oraz opadających w dół liści. Są one stosunkowo miękkie i wąskie, ale mają ostre zakończenia.

Nolina uprawiana w domu może osiągać wysokość około 70-90 cm. Równocześnie roślinę w doniczce cechuje powolny wzrost.

Czytaj również: Wrzuć to do garnka, zagotuj i podlej monsterę. Dzięki temu roślina wypuści okazałe liście

Gdzie postawić "stopę słonia'', aby bujnie rosła?

Nolina nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, dzięki którym zapewnimy jej idealne warunki do wzrostu. Okazuje się bowiem, że nolina najlepiej odnajduje się w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Równocześnie roślina nie może być stawiana w miejscu, gdzie narażona byłaby na przeciągi.

Latem natomiast "stopa słonia" może być umieszczana na balkonie lub tarasie. Tam należy umiejscowić ją na stanowisku ciepłym, słonecznym oraz osłoniętym od wiatru.

Jak pielęgnować nolinę wygiętą?

Pielęgnując nolinę, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie stanowisko dla rośliny, ale i o właściwą pielęgnację. Przede wszystkim musimy jej zapewnić żyzne, przepuszczalne podłoże o pH oscylującym w granicy 6,5. W tym celu możemy użyć ziemi do jukk i dracen lub uniwersalnej gleby wymieszanej z piaskiem w proporcji 3:1.

Warto zwrócić uwagę również na regularne i ostrożne podlewanie rośliny. Nie powinniśmy jednak robić tego zbyt często. Za każdym razem należy sprawdzić, czy podłoże zdążyło już całkowicie przeschnąć. Natomiast zimą zasilanie wodą noliny należy ograniczyć do minimum i robić to zaledwie raz na kilka tygodni.

Ze względu na swój system korzeniowy nolina nie wymaga częstego przesadzania. Najlepiej robić to, co 2-3 lata. To samo dotyczy nawożenia rośliny, które wystarczy wykonywać co 3-4 tygodnie w okresie od wiosny do lata. Dawki nawozów powinny być małe, aby ograniczyć ryzyko przenawożenia. Najlepiej stosować produkty o niskiej zawartości azotu.

Oprócz tego nolina wygięta nie ma wielu wymagań. Dodatkowo jest ona odporna na ataki szkodników i choroby, więc uprawa jej jest bardzo łatwa.

Zobacz też:

Każda babcia miała ją w domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, by zdrowo rosła

Zapomnij o kopaniu i pieleniu grządek. Posadź warzywa w ten sposób

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin