Reklama
Reklama

Wrzuć to do garnka, zagotuj i podlej monsterę. Dzięki temu roślina wypuści okazałe liście

Monstera to piękna i egzotyczna roślina, którą pokochało wiele osób. Jej główną cechą są duże, zielone liście, stanowiące oryginalną dekorację dla każdego wnętrza. Jednak jeśli zależy nam na tym, by roślina pełniła funkcję ozdobną, musimy o nią odpowiednio zadbać, aby zdrowo się rozwijała i wypuszczała nowe, okazałe liście. Sprawdź, czym podlewać roślinę, by osiągała ogromne rozmiary.

Nawożenie monstery jest kluczowym elementem jej pielęgnacji. Jednak nie zawsze musimy używać do tego sklepowych produktów. Warto samodzielnie przygotować płynny nawóz, do którego potrzebujemy tylko wody i jednego składnika. Dzięki tej odżywce nasza monstera wypuści nowe, okazałe liście.

Jak pielęgnować monsterę? Dzięki temu będzie zdrowa i bujna

Odpowiednia pielęgnacja monstery ma wpływ na to, jak będą wyglądały liście naszej rośliny. Musimy zadbać o kilka podstawowych kwestii, dzięki którym nasz kwiat doniczkowy będzie mógł się zdrowo rozwijać.

Przede wszystkim na początek należy zapewnić monsterze sprzyjające jej podłoże. Roślina ta najlepiej czuje się w żyznej i przepuszczalnej glebie. Warto więc sięgnąć po mieszankę torfu, kompostu, perlitu i piasku. Kolejnym ważnym krokiem jest prawidłowe ustawienie monstery. Źle znosi ona bezpośrednie nasłonecznienie, dlatego najlepiej umiejscowić ją w półcieniu.

Istotna jest również temperatura, która panuje w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasza roślina. Optymalne jest 20 stopni Celsjusza, jednak monstera poradzi sobie również w zakresie 15-30 stopni Celsjusza.

Nie zapominajmy także o regularnym podlewaniu rośliny. W tym przypadku bardzo ważna jest nie tylko systematyczność, ale i kontrola podłoża, ponieważ monsterę należy zasilać wodą dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest całkowicie sucha. Zazwyczaj oznacza to, że wiosną i latem podlewamy roślinę raz w tygodniu, a jesienią i zimą raz na dwa tygodnie.

Dodatkowo musimy pamiętać także o ważnym zabiegu, jakim jest przesadzanie monstery. Najlepszym terminem na to jest przełom marca i kwietnia. Młodą roślinę należy przesadzać raz na rok, przez pierwsze 2-3 lata. Natomiast starsze okazy nie wymagają już tej czynności.

Czytaj również: Gdy krzaczki pomidorów podrosną, wbij to w łodygi. Choroby będą je omijać

Jak zrobić domowy nawóz do monstery? Dzięki niemu liście będą zachwycające

Niestety często sama podstawowa pielęgnacja nie wystarczy, aby liście monstery były okazałe i ciemnozielone. Wobec tego powinniśmy dodatkowo zasilać roślinę nawozami, dzięki którym poprawimy jej wzrost oraz zadbamy o kondycję.

Oczywiście możemy zakupić różne mieszanki w sklepach, jednak warto przygotować własny, domowy nawóz do monstery, który znacznie poprawi wygląd liści. Wystarczy, że sięgniemy po łupiny orzechów włoskich, które są bogate w składniki odżywcze oraz mikroelementy, wpływające na stan podłoża oraz prezencję rośliny.

Okazuje się bowiem, że w łupinach orzechów znajduje się bogactwo składników pozytywnie działających na monsterę. Znajdziemy tam między innymi żelazo, potas, cynk, wapń i magnez, które odżywiają glebę, sprawiając, że roślina lepiej magazynuje wodę i szybciej wypuszcza liście. Dodatkowo łupiny zawierają fosfor, który wzmacnia system korzeniowy.

Chcąc przygotować domowy nawóz do monstery, wystarczy zagotować szklankę łupin orzechów w 1,5 litra wody. Wywar gotujemy przez około 30 minut, a następnie odcedzamy go i studzimy. Naszą monsterę podlewamy zawsze chłodnym płynem, ponieważ w przeciwnym razie moglibyśmy pogorszyć kondycję rośliny.

Nawozu używamy raz w tygodniu. Efekty będą widoczne już po kilku stosowaniach, a monstera będzie miała ciemnozielone, duże, soczyste liście z wieloma nacięciami.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | nawożenie