Paprotka żółknie i gubi liście? Wsyp to do butelki i zraszaj ją regularnie, a odzyska wigor
Stan wielu roślin doniczkowych może ulec pogorszeniu po zimie. Na paprotki szczególnie negatywnie wpływa suche, ogrzewane powietrze, więc ich liście mogą kruszyć się i żółknąć. Istnieje jednak sposób, by paprotka domowa odzyskała piękny wygląd. Podpowiadamy, co należy zrobić.
Paprotka domowa to roślina ponadczasowa i uniwersalna — pasuje do różnych aranżacji wnętrz i zawsze cieszy się popularnością. Jonizuje też ujemnie powietrze, dzięki czemu w korzystny sposób wpływa na zdrowie człowieka. By jednak była ozdobą domu lub mieszkania, powinna ładnie się prezentować. Po zimie jej stan może być nieco gorszy. Jak jej pomóc w powrocie do formy? Podpowiadamy, co zrobić, gdy paprotka żółknie i gubi liście.
Ciepłe i suche powietrze, jakie panuje w ogrzewanych pomieszczeniach zimą, może negatywnie wpłynąć na stan znajdujących się w nich roślin doniczkowych. Po zimie w gorszej formie mogą być między innymi paprotki, z których sypią się liście. Pożółkłe rośliny nie prezentują się już estetycznie, jednak nie jest to powód, by je wyrzucać. Przede wszystkim suche, żółte liście należy usunąć, by paprotka nie traciła energii na ich odżywienie. Będzie mogła skupić się na wzroście i wypuszczaniu nowych liści.
Już samo to działanie powinno poprawić jej stan. Warto jednak zadbać też o zapewnienie jej odpowiedniej ilości słońca i zastosować specjalny nawóz, który pomoże jej wrócić do zdrowia. Sprawdzą się domowe nawozy i mieszanki. Można między innymi rozsypać w doniczce sól Epsom.
Czytaj też: Motyli krzew obsypie się kwiatami. Wcześniej jednak musisz wykonać kilka zabiegów
Paprotka potrzebuje odpowiedniego wzmocnienia, by jej stan po zimie uległ poprawie. Przygotowanie domowej mieszanki, którą możemy spryskiwać roślinę dla poprawy jej kondycji, nie jest wcale trudne. Wystarczy dodać do jednego litra wody dwie łyżki soli Epsom. To przede wszystkim bogate źródło wielu pierwiastków — w tym magnezu, który pomaga poprawić jakość gleby i pobudzić rośliny do wzrostu.
Wodę z solą Epsom dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem. Środek należy stosować raz w miesiącu, spryskując nim liście paprotki. Dzięki temu szybciej pojawią się na niej nowe pędy, a jej stan wkrótce się poprawi.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu