Reklama
Reklama

Motyli krzew obsypie się kwiatami. Wcześniej jednak musisz wykonać kilka zabiegów

Budleja Dawida to piękny krzew, który może stanowić okazałą ozdobę naszego ogrodu. Jednak, aby tak się stało i by roślina latem pięknie kwitła, musimy zadbać o kilka ważnych zabiegów, które należy wykonać wiosną. Podpowiadamy, co zrobić, aby budleja miała ładny pokrój i jak pobudzić ją do wzrostu, by osiągnęła wysokość nawet 2 metrów.

Budleja Dawida nazywana jest także motylim krzewem. Wynika to z tego, że zakwita ona od czerwca nawet do października, tym samym przyciągając do siebie rzesze motyli i będąc jedną z najbardziej miododajnych roślin. Jeśli chcemy, by długo cieszyła ona nasze oko, musimy odpowiednio zadbać o naszą budleję. Sprawdź, co należy zrobić wiosną i jak pielęgnować ten piękny i okazały krzew.

Kiedy należy wykonać cięcie budlei wiosną? Termin ma znaczenie

Z racji tego, że budleja Dawida zakwita latem, wymaga ona cięcia wiosną, więc jest to najlepszy termin na tego typu zabieg. Musimy pamiętać o tym, aby nie przycinać rośliny zbyt wcześnie po zimie, ponieważ źle znosi ona niskie temperatury i w związku ze zbyt szybkim cięciem, mogłoby to nieść za sobą negatywne konsekwencje i znacznie obniżyć jej kondycję.

Najlepiej zabieg ten przeprowadzić w drugiej połowie marca lub w kwietniu, o ile nie są prognozowane przymrozki. Równocześnie należy unikać cięcia budlei jesienią, ponieważ mogłoby to pobudzić roślinę do wypuszczania nowych pędów, które przemarzną i tym samym osłabią całą roślinę.

W jaki sposób przycinać budleję? O tym warto pamiętać

Przede wszystkim, zanim zabierzemy się do zabiegu cięcia budlei Dawida, musimy zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie. Na początek warto sprawdzić prognozę pogody, ponieważ cięcie należy wykonywać w suchy i słoneczny dzień. Następną kwestią, o którą należy zadbać, jest wyposażenie się w odpowiednio ostre narzędzie, które nie będzie miażdżyło pędów rośliny.

Samo przycinanie polega na ścięciu lekko skośnie wszystkich pędów rośliny, na wysokość nie niższą niż 20 cm nad ziemią. Cięcie pod skosem sprawi, że wilgoć nie będzie zalegała na fragmentach pędów i nie przyczyni się tym samym do rozwoju chorób grzybowych.

Pamiętajmy także, aby podczas zabiegu nie bać się silnego cięcia, gdyż krzew budlei szybko i dobrze się regeneruje. Warto więc pozbyć się wszystkich martwych, przemarzniętych, słabych i pokładających się pędów.

Dzięki temu prostemu zabiegowi budleja szybko wypuści nowe pędy, na których zawiąże kwiaty. Właśnie dlatego coroczne, wiosenne cięcie budlei jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa ono na  powstawanie młodych, jednorocznych pędów. Sprawia to, że budleja szybko rośnie i w niedługim czasie może osiągnąć wysokość nawet do 2 m.

Czytaj również: Działkowcu, nie przegap wiosennego cięcia malin. Ogrodnik zdradza, jak je wykonać

Jak zadbać o roślinę po cięciu?

Po cięciu budlei musimy także odpowiednio się o nią zatroszczyć. Zawsze po takim zabiegu należy zasilić naszą roślinę nawozem azotowym, a następnie ją podlać. Jesienią możemy dodatkowo nawozić budleję obornikiem lub kompostem.

Natomiast w drugiej połowie lata pamiętajmy o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Ta prosta czynność pozwoli nam przedłużyć okres kwitnienia krzewów.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przycinanie roślin | pielęgnacja roślin