Reklama
Reklama

Trawnik po zimie wymaga regeneracji. Nie zapomnij o nawożeniu w tym terminie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Najbardziej oczywiście odczuwają to ogrodnicy, którym w tym czasie nie będzie brakowało pracy. Szczególnie jeśli chcą oni zadbać o swój trawnik i sprawić, by latem był bujny i intensywnie zielony. Podpowiadamy, jak zregenerować murawę po zimie i w jaki sposób ją nawozić, aby przyniosło to oczekiwane rezultaty.

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że powoli nadchodzi czas, by zacząć myśleć o pielęgnacji trawnika w ogrodzie, który po zimnych miesiącach potrzebuje regeneracji i szczególnej opieki. Bardzo ważną czynnością jest nawożenie murawy. Sprawdź, kiedy wypada najlepszy termin, aby przeprowadzić ten zabieg.

Kiedy należy nawozić trawnik po okresie zimowym? Ten termin jest niezwykle ważny

Jeżeli marzymy o tym, by nasz trawnik był gęsty i zielony to przede wszystkim nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji murawy po okresie zimowym. Szczególnie że trawa po niskich temperaturach potrzebuje od nas odpowiedniego wsparcia i opieki.

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej jest rozpocząć pozimową pielęgnację trawnika. Okazuje się jednak, że termin na nawożenie trawy jest ruchomy, ponieważ najlepiej wykonać ten zabieg w momencie, gdy zauważymy pierwsze symptomy wzrostu.

Może być to już nawet podczas przedwiośnia, jednak najczęściej ogrodnicy decydują się na nawożenie na przełomie marca i kwietnia. Jednak jeśli wcześniej zauważymy, że nasza murawa jest gotowa na ten zabieg, to nie ma co zwlekać.

Czytaj również: Mszyce i mrówki nie zaatakują drzewek owocowych. Wystarczy, że posmarujesz je tym

Jak zregenerować trawnik po zimie? O tym musisz pamiętać

Zanim jednak przystąpimy do nawożenia, musimy zacząć nasze działania od wygrabienia całej murawy. Dzięki temu pozbędziemy się wyschniętych kawałków starej trawy oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które pojawiły się tam w okresie zimowym.

Dodatkowo, jeśli zauważymy, że trawnik jest mocno zbity, to powinniśmy wykonać zabieg napowietrzania gleby, czyli aerację. Wystarczy, że nakłujemy murawę w zaledwie kilku miejscach, a ziemia zacznie się już rozbijać, co przyczyni się do lepszego ukorzeniania roślin.

Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do nawożenia. Optymalne warunki do tego panują, gdy źdźbła trawy są suche, a gleba lekko wilgotna. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do nawożenia. Jednak, jeśli zależy nam na pobudzeniu trawy do rozwoju, powinniśmy zdecydować się na produkty bogate w azot.

Dobrze również, aby zawierały one fosfor, który pozytywnie wpływa na system korzeniowy i chroni przed mrozem. Oprócz sklepowych produktów możemy użyć po prostu domowego kompostu, aby uzyskać podobne efekty.

Pamiętajmy także o tym, że niezwykle ważne jest równomierne rozrzucenie nawozu na trawniku. W przeciwnym razie tam, gdzie będzie zbyt dużo preparatu, trawa będzie wypalona, a w miejscu, gdzie będzie go za mało, murawa zacznie żółknąć z powodu niedokarmienia.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | nawożenie