Reklama
Reklama

To sprawdzony trik doświadczonych ogrodników. Wystarczy włożyć zapałki do wody

Zapałki znajdują swoje zastosowanie zarówno w ogrodnictwie, jak i w uprawie roślin doniczkowych w domu. Wystarczy włożyć je do wody, aby wesprzeć rozwój systemu korzeniowego i równocześnie ochronić rośliny przed szkodnikami. To świetna mieszanka, dzięki której dostarczymy do gleby wielu cennych składników, wpływających na nasze plony. Sprawdź, jak stosować zapałki w ogrodnictwie, aby cieszyć się dorodnymi warzywami i pięknymi kwiatami.

Mało kto jest świadomy tego, jak niepozorny produkt, jakim są zapałki, może korzystnie wpłynąć zarówno na rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe. Stosowanie zapałek podczas uprawy jest sprawdzonym od lat trikiem ogrodników, którzy doskonale wiedzą, jak zadbać o swoje rośliny. Zdradzamy ich sekret i podpowiadamy, w jaki sposób przygotować odżywkę z zapałek, aby nie tylko wzmocnić warzywa oraz pozostałe rośliny, ale by i chronić je przed niekorzystnym działaniem szkodników

Jaki wpływ mają zapałki na rośliny ogrodowe?

Zapałki mogą przydać się nie tylko do rozpalania ognia i zapalania naszych świeczek. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak cenne mogą być podczas prac ogrodniczych. Dokładniej mowa tu nie o drewnianym patyczku, a o główce, która ma w sobie wartościowe dla roślin składniki odżywcze.

Okazuje się bowiem, że główka zapałki zawiera fosfor i siarkę, czyli elementy, dzięki którym możemy znacznie wpłynąć na rozwój naszych roślin. Nie bez powodu ogrodnicy wykorzystują je na swoich działkach. To właśnie dzięki nim mogą liczyć na dorodne warzywa, a także w prosty sposób wzmocnić system korzeniowy wszystkich roślin.

Co więcej, podlewanie roślin odżywką zrobioną z zapałek może sprawić, że szkodniki nie będą już naszym problemem. Dobrą informacją jest także to, że przygotowanie takiej mieszanki jest niezwykle proste.

Jak przygotować odżywkę z zapałek?

Do zrobienia naszej odżywki potrzebujemy jedynie wody oraz zapałek. Wystarczy, że do naczynia wlejemy 2 litry wody, a potem włożymy do nich kilka sztuk zapałek i czekamy, aż ich główki się rozpuszczą.

Tak przygotowaną odżywką możemy od razu podlewać nasze rośliny. Zaleca się, aby taki płynny nawóz stosować w zależności od potrzeby 1-2 razy w przeciągu dwóch tygodni.

Czytaj również: Działkowcu, nie przegap wiosennego cięcia malin. Ogrodnik zdradza, jak je wykonać

W jaki sposób wykorzystać zapałki w uprawie roślin doniczkowych?

Jednak zapałki przydadzą się nie tylko w ogrodzie, ponieważ możemy również stosować je w domu, zasilając nasze kwiaty doniczkowe. Pierwszą opcją jest przygotowywanie takiej samej płynnej odżywki jak do roślin ogrodowych i podlewanie nią naszych kwiatów.

Natomiast prostszą alternatywą jest po prostu wbicie zapałek w ziemię roślin, umieszczając je oczywiście główkami do dołu. Zapałki pozostawiamy w doniczkach na kilka dni. W momencie, gdy kolorowe końcówki są już całkiem rozpuszczone, możemy wyjąć je z doniczki, ponieważ uwolniły już one wszystkie cenne dla roślin składniki odżywcze, doprowadzając je bezpośrednio do gleby.


Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka