Mszyce i mrówki nie zaatakują drzewek owocowych. Wystarczy, że posmarujesz je tym
Owady w ogrodzie często są pożyteczne i pełnią istotne funkcje, jednak zdarza się również, że potrafią one poważnie zaszkodzić naszym drzewkom owocowym. Tak jest między innymi w przypadku mrówek oraz mszyc, które mogą pozbawić nas tegorocznych plonów. Podpowiadamy, jak temu zapobiec i czego użyć, aby pozbyć się problemu.
Mrówki wbrew pozorom mogą niszczyć nasze rośliny. Równocześnie wpływają one na pojawienie się mszyc na drzewach owocowych. Wtedy to należy szybko podjąć kroki, dzięki którym pozbędziemy się tego problemu w prosty sposób. Podpowiadamy, jak chronić swoje drzewa owocowe, aby móc cieszyć się obfitymi plonami.
Mrówki nie noszą raczej miana szkodników. Co więcej, ich obecność może nawet sprawiać, że wzrasta obecność potasu oraz fosforu w glebie, dzięki czemu wspierają one rozwój drzew owocowych. Jednak mimo tej pozytywnej działalności, mrówki mogą również niszczyć rośliny w nietypowy sposób, nie tylko podjadając owoce i niszcząc plony, ale i likwidując biedronki oraz hodując mszyce.
Mrówki decydują się na to, ze względu na produkowaną przez mszyce słodką spadź, która jest dla nich bardzo cenna i stanowi wartościowe pożywienie. W celu zdobycia jej mrówki niekiedy nawet samodzielnie transportują mszyce na poszczególne rośliny, żeby później żywić się produkowaną przez nie spadzią.
W rezultacie więc możemy często zaobserwować w naszym ogrodzie mrówki, które wędrują po drzewach. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu możemy łatwo pozbyć się tego problemu, aby nasze rośliny nie stały się wyeksploatowane przez szkodniki.
Czytaj również: Działkowcu, nie przegap wiosennego cięcia malin. Ogrodnik zdradza, jak je wykonać
Najlepszą i równocześnie najskuteczniejszą metodą na pozbycie się mrówek jest po prostu uniemożliwienie im wchodzenia na nasze drzewa owocowe. W tym celu możemy wykorzystać lepy na owady, które należy stosować bezpośrednio na korze.
Dzięki temu mrówki nie będą mogły wspinać się po drzewach. Produkt ten dostaniemy w wielu sklepach. Po zakupie rozprowadzamy go na wysokości około 15 cm od ziemi, smarując starannie cały pień drzewa. Jest to bardzo trwała metoda, ponieważ jedna warstwa lepu może przetrwać nawet rok. Równocześnie podczas rozprowadzania substancji musimy zwrócić uwagę, czy jest on dokładnie rozłożony na całej korze, aby mrówki nie były w stanie przejść szczelinami.
Inną metodą pomocną w walce z mrówkami jest połączenie sody oczyszczonej i oleju lnianego. Obie te substancje musimy zmieszać w proporcji 5 g na 30 g i dodać do 1 l wody. Miksturę, tak jak lep, należy rozprowadzić po korze drzewa.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz