Ogrodnik radzi, które warzywa sadzić obok siebie. Dzięki temu zbierzesz obfite plony
Na sukces w ogrodnictwie i obfite plony składa się wiele czynników. Jednym z nich, choć często pomijanym, jest sadzenie warzyw w odpowiednim sąsiedztwie. Może to znacznie poprawić jakość naszych plonów, ponieważ niektóre połączenia będą świetnie na siebie oddziaływały. Podpowiadamy, jak sadzić warzywa, aby cieszyć się dobrymi rezultatami i jak je połączyć w pary.
Warto wiedzieć, jak łączyć ze sobą rośliny uprawne, aby wzajemnie na siebie wpływały i by pobudzały się do wzrostu lub oddziaływały nawet na swój smak czy strukturę. Oprócz tego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, dzięki którym nasza uprawa będzie udana. Podpowiadamy, co zrobić, aby zebrać obfite i jakościowe plony.
Sąsiedztwo warzyw odgrywa niezwykle ważną rolę w ogrodnictwie. Doświadczeni miłośnicy roślin mają sprawdzone połączenia, których od lat nie zmieniają i które zawsze gwarantują im obfite plony. Warto więc znać pary warzyw, których nie powinno się rozdzielać, ponieważ świetnie na siebie wzajemnie oddziałują. Oto przykłady roślin, które są dla siebie cennymi sąsiadami:
- Pomidor i pietruszka - w takim zestawieniu warzywa rzadko łapią zarazę ziemniaczaną. Możemy sadzić nie tylko zwykłe pomidory obok pietruszki, ale i pomidorki koktajlowe czy malinowe.
- Dynia i fasola - dynia hokkaido czy podłużna w typie lunga bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie fasoli. Czasem oplątują się one liśćmi, jednak jest to całkowicie dla nich nieszkodliwe.
- Rzodkiewka i kalarepa - ten duet również dobrze wpływa na siebie wzajemnie. Mogą to być także rzodkiewki w odmianach podłużnych oraz białe, które charakteryzują się znacznie intensywniejszą pikantnością.
- Marchew i szczypiorek - to również dobre zestawienie. Dzięki takiemu sąsiedztwu marchewka wychodzi gruba i mięsista, a szczypiorek pikantny i aromatyczny.
- Ogórki i koper - to znane połączenie, które sprawi, że nasz koperek będzie rósł niezwykle szybko i bujnie.
Czytaj również: Chcesz mieć zawsze pod ręką świeży szczypior? Przygotuj duży słoik
Oprócz dobrego sąsiedztwa na wzrost naszych warzyw wpływają także inne czynniki. Przede wszystkim kluczowa jest tu jakość gleby. W tym celu najlepiej wykonać specjalne pomiary dotyczące podłoża, które pomogą nam dostosować swoje uprawy pod wymagania konkretnych warzyw.
Innym ważnym czynnikiem jest siew jesienny poplonu, w którego skład wchodzi między innymi gorczyca czy zioła. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby swoje warzywa podlewać deszczówką, która jest znacznie korzystniejsza dla nich niż woda z kranu, ponieważ jest stopniowo ogrzewana w beczce, co sprawia, że rośliny nie są narażone na szok termiczny.
Warto także siać w sąsiedztwie warzyw łąki kwiatowe, które będą przyciągały zapylacze. Możemy także posiać pojedyncze rośliny pomiędzy warzywami, co zwiększy nasze szanse na obfite plony.
Zobacz też:
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami