Reklama
Reklama

Sadzonki pomidorów zmarniały? Podlej je tym, a będą silne i dorodne

O sadzonki pomidorów musimy odpowiednio dbać, by móc cieszyć się obfitymi plonami. Sama pielęgnacja roślin nie jest trudna i wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Jednak czasem nasze sadzonki potrzebują dodatkowego odżywienia. Podpowiadamy, jak zrobić własną domową odżywkę do sadzonek pomidorów, która pobudzi je do wzrostu i ochroni przed chorobami.

Jeżeli chcemy cieszyć się obfitymi plonami, to już teraz musimy zadbać o nasze sadzonki pomidorów. Nie wystarczy zwykła pielęgnacja, aby rośliny rosły zdrowo i były odporne na różnego rodzaju choroby czy niekorzystne warunki. Wobec tego warto zastosować domową odżywkę, która świetnie wpłynie na nasze sadzonki. Sprawdź, jak ją przygotować.

Jak dbać o sadzonki pomidorów?

Chcąc, by nasze sadzonki pomidorów rozwijały się zdrowo, musimy o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim należy umieścić je we właściwym miejscu, czyli na stanowisku jasnym i ciepłym. Najlepiej umiejscowić rozsadę po prostu na parapecie, gdzie sadzonki będą miały stały dostęp do światła słonecznego.

Nie zapominajmy także o zapewnieniu odpowiedniej temperatury naszym roślinom. Zaleca się, aby temperatura do kiełkowania i wzrostu siewek wynosiła około 21-22 stopnie Celsjusza. Równocześnie warto co jakiś czas wietrzyć pomieszczenie, w którym znajdują się rozsady.

Dodatkowo zadbajmy także o to, by ziemia w doniczkach była stale wilgotna. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zraszanie roślin, które można wykonywać nawet kilka razy dziennie.

W jaki sposób odżywić sadzonki pomidorów?

Uprawa sadzonek jest dość prosta, jednak musimy pamiętać o dodatkowej czynności, dzięki której nasze rośliny nie zmarnieją i przyniosą w przyszłości obfite plony. W tym celu warto przygotować własną miksturę odżywiającą sadzonki pomidorów.

Taka odżywka wspomoże nie tylko wzrost rośliny, ale i wpłynie pozytywnie na proces wytwarzania nowych liści, a także umożliwi szybsze gojenie ewentualnych skaleczeń łodygi. Samo przygotowanie jej nie jest trudne i nie potrzebujemy wielu składników.

Wystarczy, że pokruszymy czerstwy chleb i wsypiemy go do połowy litrowego słoika. Następnie dolewamy do niego wodę, wsypujemy 1 łyżeczkę cukru i całość mieszamy. Odżywka powinna zostać odstawiona na 2 dni, a po tym czasie należy ją przecedzić.

Czytaj również: Róże postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. Tę metodę zdradziła mi kwiaciarka

Jak stosować odżywkę do sadzonek? To prostsze niż myślisz

Przygotowaną za pomocą powyższej metody odżywkę, musimy rozcieńczyć 3 litrami wody oraz 3 łyżkami mleka. Taka mikstura nadaje się już do podlewania naszych sadzonek raz na 10 dni lub do regularnego oprysku pomidorów.

Dzięki zastosowaniu tej odżywczej mikstury nasze sadzonki wytworzą silny system korzeniowy oraz zyskają większą odporność na liczne choroby i niesprzyjające warunki.

Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | działka | uprawa roślin