Reklama
Reklama

Bez tego zabiegu możesz zapomnieć o bujnym trawniku. Najlepiej wykonać go w tym terminie

Po zimie musimy odpowiednio zadbać o nasz trawnik, aby mógł się on zregenerować po ciężkim dla niego okresie. Jednym z niezbędnych zabiegów, które znacząco wpływają na kondycję murawy, jest wertykulacja trawnika. Dzięki niej nie tylko pozbędziemy się zanieczyszczeń, ale i wzmocnimy źdźbła i pobudzimy do wzrostu kolejne z nich. Podpowiadamy, kiedy i jak przeprowadzić ten zabieg.

Wertykulacja trawnika polega na nakłuwaniu darni pionowo, używając do tego odpowiednich narzędzi. Nakłucia wykonujemy na głębokość około 5-15 mm. Takie działanie sprawia, że nasza murawa nie tylko zostaje oczyszczona, ale i może czerpać więcej składników odżywczych z gleby, a co za tym idzie lepiej się rozwijać. Sprawdź, jak wykonać ten zabieg, aby wkrótce cieszyć się piękną i bujną trawą.

Kiedy wykonać wertykulację?

Wertykulacja trawnika jest okazją do zregenerowania go po zimie. Dzięki temu nasza murawa zyska  lepszy dostęp do wody, tlenu oraz słońca. Dodatkowo w ten sposób usuniemy obumarłe rośliny, chwasty oraz mech.

Wobec tego najlepszym terminem na wykonanie wertykulacji trawnika jest wczesna wiosna, kiedy to trawa zaczyna rosnąć, ale jeszcze nie jest intensywnie zielona. Zabieg ten powinniśmy przeprowadzić po pierwszym koszeniu. Możemy zrobić to w marcu, pod warunkiem że temperatura powyżej 0 stopni Celsjusza utrzymuje się przez kilkanaście dni. Jeśli nie, lepiej poczekać z tym do kwietnia.  

Czytaj również: Marzysz o magnolii w ogrodzie, lecz ceny sadzonek są zbyt wysokie? Możesz mieć je za darmo

W jaki sposób przeprowadzić wertykulację trawnika?

Chcąc poprawić kondycję naszej murawy po zimie, musimy wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić zabieg wertykulacji, aby nie zaszkodzić naszemu trawnikowi. W tym celu musimy wykonać kilka prostych kroków, dzięki którym nasza zielona przestrzeń już za kilka tygodni będzie wyglądała imponująco:

  1. Kosimy trawę oraz usuwamy zalegające na niej zanieczyszczenia, takie jak liście czy gałęzie.
  2. Wybieramy odpowiednie narzędzia do wertykulacji. Mogą być to grabie ogrodnicze służące do tego zabiegu lub wertykulator ręczny albo mechaniczny.
  3. Przeprowadzając zabieg, ustawiamy nasze urządzenie na głębokość 5 mm podczas pierwszego przejazdu, a następnie na głębokość 10 mm podczas kolejnych przejazdów. Robimy to starannie, pasmo po paśmie.
  4. Usuwamy resztki trawy pozostałe po wykonaniu zabiegu. W razie potrzeby dosiewamy trawę.
  5. Wysypujemy odpowiedni nawóz do trawnika. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na to, by zawierał on azot, który sprawi, że trawa nabierze intensywnej barwy.

Jaki efekty daje wertykulacja trawnika?

Efekty tego zabiegu będą widoczne gołym okiem. Przede wszystkim poprawi się cyrkulacja powietrza, a także zwiększy się dostęp do składników odżywczych, obecnych w glebie.

Co więcej, wertykulacja trawnika zapobiega również zagęszczeniu ziemi oraz powstawaniu chwastów. Dodatkowo zabieg ten pomaga pozbyć się nam tak zwanego filcu, czyli mieszanki ogrodowych resztek, w których skład wchodzą kwiaty, rośliny, liście czy gałęzie, ograniczające dostęp trawy do wartościowych zasobów.

Oprócz tego wertykulacja pobudza pędy trawy do wzrostu i spulchnia glebę. Równocześnie wykonanie jej wczesną wiosną wpływa korzystnie na efektywność kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonywane będą po zimie. Nie zapominajmy także, że wertykulacja pozwala ograniczyć pojawienie się grzybów czy bakterii na naszej murawie.

Zobacz też:

Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia 

Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej

W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka