Reklama
Reklama

Sadzisz borówkę amerykańską? Użyj tego nawozu, a będzie owocować nawet 20 lat

Borówkę amerykańską warto posadzić w swoim ogrodzie. Jeśli zrobimy to w odpowiednim czasie i we właściwy sposób, to krzew będzie owocować nawet 20 lat, zachwycając dorodnymi, pysznymi i zdrowymi owocami. Sprawdź najważniejsze informacje o sadzeniu borówki amerykańskiej. Nawóz również ma znaczenie.

Kiedy sadzimy borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską sadzimy od marca do kwietnia. Sadząc młode sadzonki w tym czasie, mamy pewność, że nie przemarzną. Zabieg ten możemy także wykonać jesienią - od września do października

Borówka amerykańska sadzona w późniejszych miesiącach może nie przetrwać zimy. Z kolei młode sadzonki z odkrytymi korzeniami posadzone przed marcem są mniej odporne na niesprzyjające warunki pogodowe niż te w pojemnikach. 

Jak i gdzie sadzimy borówkę amerykańską?

Przed sadzeniem borówki amerykańskiej wiosną, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Wobec tego mieszamy ziemię z torfem, ponieważ odczyn gleby powinien być niski (od 3,8 do 4,8). Ten długowieczny krzew lubi lekkie podłoże, bogate w składniki pokarmowe

Borówkę amerykańską sadzimy w ciepłym, zacisznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Nie sadźmy jej na wschodniej wystawie, gdzie panują mroźne i zimowe wiatry. 

Krzewy borówki sadzimy w dołku o szerokości 60-80 cm i głębokości 40 cm, a o 5 cm głębiej niż rosły w pojemniku. Do wgłębienia należy wsypać torf z trocinami. Rośliny umieszczamy w ziemi co 1,2-2 m, w odległości między rzędami większej niż 2,5 m

Pamiętajmy, że krzewy borówki amerykańskiej sadzimy parami, ponieważ są roślinami obcopylnymi. Jedna roślina potrzebuje zatem drugiej do zapylenia. 

Jak uprawiać borówkę amerykańską po posadzeniu? Przepis na domowy nawóz

Po posadzeniu borówki amerykańskiej należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Młodych okazów nie przycinamy, natomiast musimy zapewnić im kwaśne podłoże. W tym celu używamy odpowiednich nawozów. Jak zrobić naturalny nawóz?

Do zrobienia naturalnego nawozu dla borówki amerykańskiej potrzebujemy fusów z kawy. Możemy zaparzyć kawę w proporcji pół szklanki fusów na 5 l wody. Takim przestudzonym naparem podlewamy roślinę. 

Możemy także ususzyć zużyte fusy i rozsypać je wokół krzewów lub wymieszać z ziemią i na koniec podlać. Warto jednak robić to przed deszczem. 

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | sadzenie