Reklama
Reklama

Chcesz mieć zawsze pod ręką świeży szczypior? Przygotuj duży słoik

Pędzenie cebuli to najlepszy sposób na to, by mieć ciągły dostęp do świeżego szczypiorku nawet zimą. Możemy wyhodować go na dwa różne sposoby. Są one nieskomplikowane i z uprawą poradzi sobie nawet amator. Podpowiadamy, jak wyhodować własny szczypior, używając do tego dużego słoika.

Świeży szczypior to nie tylko smaczny dodatek do kanapek czy potraw, ale i świetne źródło witamin oraz soli mineralnych. Możemy się nim cieszyć nawet zimą, jeśli sięgniemy po słoik, dzięki któremu wyhodujemy na swoim parapecie pyszny szczypiorek. Sprawdź, jak to zrobić.

Jaką cebulę wybrać do pędzenia na szczypior?

Pędzenie cebuli w zaciszu domowym nie jest skomplikowane i z jej uprawą poradzi sobie każdy. Możemy to robić na dwa sposoby - umieszczając cebulę w podłożu i w doniczce lub wkładając ją do naczynia wypełnionego wodą.

Jednak, aby nasza uprawa zakończyła się sukcesem, musimy wybrać odpowiednią cebulę do pędzenia. Przede wszystkim powinna być ona zdrowa, pozbawiona uszkodzeń, objawów choroby czy różnego rodzaju plam. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, by cebula była dojrzała i dobrze wyrośnięta, co nie jest jednak jednoznaczne, z tym że musi mieć ona duże rozmiary. Najlepiej wybierać cebule, które uprawiane były wcześnie w gruncie.

Na pędzenie oczywiście nadadzą się także cebule kupowane w sklepie, o ile wybierzemy te, które nie są przesuszone lub uszkodzone.

Jak pędzić cebulę w wodzie? Prosty i sprawdzony sposób

Jedną z polecanych metod pędzenia cebuli, jest umieszczenie jej w naczyniu wypełnionym wodą. Najlepiej użyć do tego słoika. Następnie musimy dobrać wielkość naszej cebuli do rozmiaru naczynia tak, by cebula opierała się na brzegach słoika, a jej końce znajdowały się w jego wnętrzu.

W kolejnym kroku do naszego naczynia wlewamy wodę na taką wysokość, aby korzenie cebuli były zanurzone. Ustawiamy słoik na parapecie i pamiętamy o tym, by regularnie uzupełniać wodę w naczyniu, aby korzenie zawsze były zamoczone. Już po kilku dniach z cebuli zacznie wyrastać szczypior.

Czytaj również: Marzysz o magnolii w ogrodzie, lecz ceny sadzonek są zbyt wysokie? Możesz mieć je za darmo

Pędzenie cebuli w doniczkach. O czym musimy pamiętać?

Alternatywą dla powyższego sposobu jest pędzenie cebuli w doniczce lub w innym zbliżonym pojemniku. Wystarczy, że wypełnimy doniczkę podłożem do połowy i włożymy do niej cebulę. Następnie przysypujemy ją ziemią w taki sposób, by połowa wysokości cebuli wystawała ponad powierzchnię podłoża.

Pamiętajmy także o tym, że dobrze przysypana cebula nie powinna się ruszać. Po właściwym umiejscowieniu jej w doniczce podlewamy ziemię i ustawiamy pojemnik na parapecie. Nie zapominajmy o umiarkowanym, ale regularnym podlewaniu, a wkrótce będziemy mogli cieszyć się świeżym i smacznym szczypiorem.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin