Reklama
Reklama

Biały osad w doniczce to nie zawsze pleśń. Tym sposobem szybko się go pozbędziesz

Czasem zdarza się, że na brzegach doniczki lub na podłożu zauważymy biały osad. Zazwyczaj od razu myślimy, że oznacza to chorobę lub obecność pleśni. Jednak nie warto panikować, ponieważ często okazuje się, że przyczyna osadu jest całkiem inna i niegroźna. Podpowiadamy, czym jest biały nalot i jak się go pozbyć, a także jak zapobiegać jego obecności.

Pielęgnując nasze rośliny, musimy także zwracać uwagę na wygląd podłoża, w którym się znajdują. To tam możemy zauważyć pierwsze niepokojące oznaki. Jednym z częstych widoków jest biały osad na brzegach doniczki lub na ziemi rośliny. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to pleśń. Wyjaśniamy, czym jest specyficzny biały nalot.

Czym są białe osady na powierzchni ziemi w doniczce? To wcale nie musi być pleśń

Jasne osady, które możemy zaobserwować w naszych doniczkach lub na powierzchni podłoża, w  którym umieszczone są rośliny doniczkowe, to nie zawsze musi być pleśń. Często okazuje się, że są to po prostu osady solne.

Są to minerały, wytrącające się z wody, którą podlewamy nasze rośliny doniczkowe. Osad tworzy głównie wapń oraz magnez, które pojawiają się w twardej wodzie, czyli w kranówce.

Dobrą informacją jest to, że osady mineralne nie są niebezpieczne dla naszych kwiatów. Mimo to nie wyglądają one zbyt estetycznie, więc warto znać sposób, dzięki któremu pozbędziemy się tego problemu.

Czytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk obsypał się kwiatami? Sięgnij po pomidora

W jaki sposób pozbyć się osadów mineralnych z doniczki? Nie zapomnij o profilaktyce

W momencie, gdy na powierzchni ziemi dojrzymy biały osad, to powinniśmy usunąć wierzchnią warstwę gleby i zastąpić ją nową. Oczywiście jeżeli nie zmienimy naszego sposobu podlewania roślin, to po pewnym czasie ten problem powróci. Wobec tego, aby zapobiec takiej sytuacji, najlepiej zasilać kwiaty odpowiednio przygotowaną i miękką wodą.

Zaleca się, aby była to woda przegotowana i wystudzona lub odstana, czyli taka, która stoi bez przykrycia przez co najmniej dobę. Możemy wykorzystać również filtry, które zmiękczają wodę. Natomiast, jeśli nie mamy pewności co do twardości naszej cieczy w kranie, to wystarczy wykonać prosty test paskowy, który zakupimy w sklepach chemicznych lub w internecie.

Równocześnie pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić osad w doniczce, by upewnić się, że to na pewno osad mineralny. Jeżeli dostrzeżemy specyficzne kłaczki, to może to nie być osad, ale pleśń, z którą należy walczyć już w zupełnie inny sposób. Zdarza się również, że specyficzny biały nalot jest skutkiem przenawożenia rośliny.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin