Reklama
Reklama

Wcale nie tuje. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Gęsty i okazały żywopłot to marzenie wielu osób. Dzięki niemu możemy nieco odgrodzić się od hałasów i zapewnić sobie więcej prywatności. Okazuje się jednak, że w tym celu nie musimy używać jedynie tui. Istnieje bowiem ciekawa i kolorowa alternatywa dla tej rośliny. Sprawdź, z czego stworzyć żywopłot, aby zachwycał i przyciągał spojrzenie.

Żywopłot często tworzymy za pomocą tui. Jednak nie jest to jedyna opcja, ponieważ istnieje ciekawa i barwna alternatywa dla tego rozwiązania. Podpowiadamy, jak stworzyć nietypowy, piękny i trwały żywopłot, a także zdradzamy jak go pielęgnować, aby wyglądał zdrowo i bujnie się rozrastał.

Jak stworzyć piękny żywopłot? Te odmiany musisz znać

Buk pospolity większości z nas kojarzy się z wysokim drzewem. Jednak okazuje się, że może on również pojawić się w naszym ogrodzie, pełniąc funkcję żywopłotu. Nie tylko będzie się świetnie prezentował, ale będzie także trwały. W dodatku może on tworzyć wielobarwny żywopłot, jeśli wybierzemy odpowiednie odmiany.

Wobec tego, gdy dotrzemy do sklepu, warto szukać nazw takich, jak:

  • Dawyck Gold - to odmiana, która posiada zielonożółte liście,
  • Albovariegata - ta roślina zachwyca dwukolorowymi liśćmi, które miejscami są bardzo jasne lub bardzo ciemne,
  • Zlatia - w tym przypadku buk początkowo będzie posiadać żółte, a później jasnozielone liście,
  • Atropunicea - to odmiana, która będzie miała purpurowe liście, jesienią zmieniające się w żółte oraz pomarańczowe.

Jak dbać o żywopłot z buku?

Niezależnie, od tego, na którą z powyższych odmian się zdecydujemy, musimy o nie odpowiednio dbać, aby nasz żywopłot wyglądał imponująco. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że buki dobrze radzą sobie w słońcu, ale i w półcieniu.

W momencie, gdy przyniesiemy nasze sadzonki do domu, musimy oczyścić oraz przekopać teren, na którym będą rosnąć nasze rośliny. Warto również dodać nieco nawozu z kompostownika. Następnie nasze krzaczki sadzimy w jednym lub dwóch rzędach, dopasowując to do tego, jakiej grubości chcemy mieć żywopłot.

Pamiętajmy także, że odstęp między sadzonkami powinien wynosić 20-30 cm. Ważnym krokiem jest także, już na etapie sadzenia, jest rozprowadzenie oraz napięcie sznurka, który pozwoli nam utrzymać linię naszego żywopłotu.

Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę także fakt, że bardzo istotnym aspektem dla buku jest podłoże. Powinniśmy zapewnić roślinom glebę próchniczą, żyzną i wilgotną. Równocześnie podłoże nie może być podmokłe. Nie zapominajmy także o tym, by regularnie podlewać nasz żywopłot w okresie od czerwca do sierpnia.

Czytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk obsypał się kwiatami? Sięgnij po pomidora

Jak przycinać bukowy żywopłot?

Buk nie bez powodu jest często wybierany na żywopłot, ponieważ jest to roślina, która nie sprawia problemów w trakcie przycinania i bardzo łatwo możemy ją formować.

W przypadku, gdy nasze sadzonki zostały wkopane w ziemię wczesną wiosną, to ich pierwsze przycinanie należy przeprowadzić po kilku miesiącach. Następne wykonujemy dopiero na przełomie lata i jesieni.

W momencie, gdy nasz żywopłot dorośnie do metra wysokości, to możemy zacząć formować jego boki oraz wierzch. Wtedy to nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu pędów maścią ogrodniczą lub specjalną emulsyjną farbą, połączoną ze środkiem grzybobójczym.

Zobacz też:

Każda babcia miała ją w domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, by zdrowo rosła

Zapomnij o kopaniu i pieleniu grządek. Posadź warzywa w ten sposób

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | działka