Planujesz wysiewać trawę w lutym? Poczekaj, jest lepszy termin
Zbliżająca się wiosna sprawia, że wiele osób zaczyna już planować swoje prace w ogrodzie. Jednak w przypadku, gdy już zastanawiamy się nad sianiem trawy, to warto jeszcze chwilę poczekać, aby uniknąć przykrych konsekwencji tego działania. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wysiewać trawę i dlaczego odpowiedni termin ma tak duże znaczenie podczas tego zabiegu.
Niedługo prace ogrodnicze ruszą już pełną parą. Jednak w przypadku siania trawy warto jeszcze trochę się wstrzymać, aby móc potem cieszyć się pięknym i bujnym trawnikiem. Dlaczego nie warto jeszcze przeprowadzać tego zabiegu? Wyjaśniamy oraz podpowiadamy, jaki termin będzie najlepszy.
Według wielu ogrodników najlepszym czasem na zasianie trawy jest okres pomiędzy kwietniem a końcem maja. To właśnie wtedy istnieje najmniejsze ryzyko przymrozków, ale wciąż pojawiają się obfite deszcze, które mają zapobiegać przesuszaniu się trawy.
Co więcej, to w tym okresie panuje najlepsza temperatura do kiełkowania i wzrostu nasion, dzięki czemu trawnik może prawidłowo rozwinąć swój system korzeniowy, zanim nadejdą upalne i suche dni.
Jednak można spotkać się również z opiniami, że dobrym momentem na siew trawy jest luty lub marzec. W praktyce okazuje się, że nie powinniśmy siać murawy o tej porze, ponieważ jest to ryzykowne, ze względu na niskie temperatury i potencjalne przymrozki, które szkodą młodym roślinom.
Równocześnie niezależnie od tego, na jaki termin siewu się zdecydujemy, musimy wcześniej sprawdzić prognozę pogody i wybrać do tego zabiegu dzień, kiedy to będzie panowała słoneczna aura. Wynika to z tego, że silne opady mogłyby nie sprzyjać świeżo umieszczonym w glebie nasionom.
Czytaj również: Wcale nie tuje. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi
Oprócz tego, zanim wysiejemy naszą trawę, musimy odpowiednio zadbać o ziemię. W tym celu powinniśmy usunąć wszelkie kamienie, chwasty oraz resztki roślin, które mogłyby być przeszkodą dla rozwoju naszej trawy.
Dodatkowo pamiętajmy, że gleba pod trawnik powinna być żyzna i przepuszczalna, dlatego warto ją spulchnić oraz wzbogacić o piasek i próchnicę. Ważnym krokiem jest także kontrola poziomu pH gleby - powinno się ono mieścić się w przedziale od 5,5 do 7.
W przypadku, gdy wysiewamy naszą murawę na starym trawniku, to powinniśmy robić to dopiero po wiosennych zabiegach renowacyjnych. Bardzo ważne jest także to by w trakcie tych przygotowań, nie zapomnieć o wspomnianym spulchnianiu gleby w pustych miejscach.
Dodatkowo przed siewem należy nisko skosić starą trawę. Na tak przygotowane podłoże wysypujemy niewielką warstwę świeżej ziemi ogrodniczej. Wtedy to dopiero możemy przystąpić do siania trawy.
Zobacz też:
Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony