Reklama
Reklama

Planujesz wysiewać trawę w lutym? Poczekaj, jest lepszy termin

Zbliżająca się wiosna sprawia, że wiele osób zaczyna już planować swoje prace w ogrodzie. Jednak w przypadku, gdy już zastanawiamy się nad sianiem trawy, to warto jeszcze chwilę poczekać, aby uniknąć przykrych konsekwencji tego działania. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wysiewać trawę i dlaczego odpowiedni termin ma tak duże znaczenie podczas tego zabiegu.

Niedługo prace ogrodnicze ruszą już pełną parą. Jednak w przypadku siania trawy warto jeszcze trochę się wstrzymać, aby móc potem cieszyć się pięknym i bujnym trawnikiem. Dlaczego nie warto jeszcze przeprowadzać tego zabiegu? Wyjaśniamy oraz podpowiadamy, jaki termin będzie najlepszy.

Kiedy najlepiej siać trawę? Tego terminu nie wybieraj

Według wielu ogrodników najlepszym czasem na zasianie trawy jest okres pomiędzy kwietniem a końcem maja. To właśnie wtedy istnieje najmniejsze ryzyko przymrozków, ale wciąż pojawiają się obfite deszcze, które mają zapobiegać przesuszaniu się trawy.

Co więcej, to w tym okresie panuje najlepsza temperatura do kiełkowania i wzrostu nasion, dzięki czemu trawnik może prawidłowo rozwinąć swój system korzeniowy, zanim nadejdą upalne i suche dni.

Jednak można spotkać się również z opiniami, że dobrym momentem na siew trawy jest luty lub marzec. W praktyce okazuje się, że nie powinniśmy siać murawy o tej porze, ponieważ jest to ryzykowne, ze względu na niskie temperatury i potencjalne przymrozki, które szkodą młodym roślinom.

Równocześnie niezależnie od tego, na jaki termin siewu się zdecydujemy, musimy wcześniej sprawdzić prognozę pogody i wybrać do tego zabiegu dzień, kiedy to będzie panowała słoneczna aura. Wynika to z tego, że silne opady mogłyby nie sprzyjać świeżo umieszczonym w glebie nasionom.

Czytaj również: Wcale nie tuje. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Jak przygotować ziemię pod wysiew trawy?

Oprócz tego, zanim wysiejemy naszą trawę, musimy odpowiednio zadbać o ziemię. W tym celu powinniśmy usunąć wszelkie kamienie, chwasty oraz resztki roślin, które mogłyby być przeszkodą dla rozwoju naszej trawy.

Dodatkowo pamiętajmy, że gleba pod trawnik powinna być żyzna i przepuszczalna, dlatego warto ją spulchnić oraz wzbogacić o piasek i próchnicę. Ważnym krokiem jest także kontrola poziomu pH gleby - powinno się ono mieścić się w przedziale od 5,5 do 7.

W jaki sposób zasiać trawę na starym trawniku?

W przypadku, gdy wysiewamy naszą murawę na starym trawniku, to powinniśmy robić to dopiero po wiosennych zabiegach renowacyjnych. Bardzo ważne jest także to by w trakcie tych przygotowań, nie zapomnieć o wspomnianym spulchnianiu gleby w pustych miejscach.

Dodatkowo przed siewem należy nisko skosić starą trawę. Na tak przygotowane podłoże wysypujemy niewielką warstwę świeżej ziemi ogrodniczej. Wtedy to dopiero możemy przystąpić do siania trawy.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie