Reklama
Reklama

W ten sposób pobudzisz bukszpan do wzrostu. Będzie najpiękniejszy na całym osiedlu

Bukszpan to łatwy w formowaniu krzew o intensywnie zielonych liściach. Piękno tkwi nie tylko w jego elastyczności, ale również w prostocie, dzięki której idealnie pasuje do ogrodów utrzymanych w stylu klasycznym i francuskim. Pamiętaj jednak, że aby ta roślina zawsze zachwycała urodą, nie możesz zapomnieć o jej regularnym podcinaniu. Stosuj te zasady pielęgnacji bukszpanu, a na pewno pozazdroszczą ci go wszystkie sąsiadki.

Wielu Polaków uprawia bukszpan na swoich działkach. Nie wszyscy jednak pamiętają o jego regularnym przycinaniu, a to jest kluczowe do tego, aby roślina zachwycała spektakularnym wyglądem. 

Jeśli od dawna marzysz o gęstym żywopłocie albo planujesz stworzyć ozdobne zielone tło dla kolorowych roślin, nie zapomnij przyciąć bukszpanu na wiosnę. Pamiętaj o tych zasadach w pielęgnacji popularnego krzewu, a wszystkie sąsiadki będą prosić cię o porady ogrodnicze. 

Przycinaj bukszpan w tym terminie, a będzie najpiękniejszy w okolicy

Ogrodnicy uważają, że najlepszy termin na przycinanie bukszpanu przypada dwa razy w roku. Pierwszy jest wiosną - w okolicach kwietnia, a drugi we wrześniu. Nie możesz o tym zapominać, jeśli chcesz mieć najpiękniejszy żywopłot, lub ozdobny krzew w okolicy.

Może cię zainteresować: Mokre liście zalegają na trawniku? Nie wyrzucaj ich, przydadzą się bardziej, niż myślisz

W ten sposób pobudzisz bukszpan do wzrostu. Wykonaj cięcie formujące

Cięcie formujące ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję młodych krzewów. To intensywne skrócenie młodych gałęzi o połowę w pierwszym roku po posadzeniu, które ma pobudzić bukszpan do zagęszczenia, a więc zmotywować go do wytworzenia dużej ilości młodych przyrostów. 

Standardowo powinieneś wykonywać je co najmniej przez dwa lata po posadzeniu rośliny, w marcu lub na początku kwietnia. W kolejnych latach na początku sezonu wegetacyjnego po prostu skróć zbyt długie gałązki nad młodymi pędami bocznymi i pozbądź się suchych pędów, które szpecą roślinę. 

Czytaj również: Gdy sąsiadka wynosiła kartony do ogrodu, pukałam się w głowę. Teraz robię to samo

W obwódkę, kulę i na żywopłot. W ten sposób warto przycinać bukszpan

To jednak nie koniec pielęgnacji bukszpanu, którym musisz się zająć, jeśli marzysz o pięknych krzewach w ogrodzie. Kolejne kroki zależą jednak od tego, jaki kształt chcesz z niego uformować. Wedle uznania możesz przyciąć roślinę w obwódkę, kulę lub stworzyć z niej ozdobny żywopłot, który odgrodzi cię od wścibskich spojrzeń sąsiadów. 

  • Cięcie bukszpanu na żywopłot

W pierwszym roku po posadzeniu bukszpanu przytnij pędy bukszpanu wiosną na wysokość 25 cm. W czerwcu powtórz zabieg, tym razem zostawiając 50 cm od ziemi. Przytnij również gałęzie boczne, które wychodzą poza zaplanowaną szarość żywopłotu. W kolejnych latach skracaj bukszpan w maju i sierpniu, stopniowo zwiększając jego wysokość. 

  • Cięcie bukszpanu w obwódkę

Jeśli marzysz o obwódce z bukszpanu, uzbrój się w cierpliwość. Upragniony efekt osiągniesz zapewne po około 3 latach, jeśli w marcu przed posadzeniem krzewu przytniesz jego korzenie i skrócisz pędy o połowę. W czerwcu musisz powtórzyć cięcie, aby w ten sposób zagęścić roślinę u postawy. 

Pędy przytnij również na powierzchni i na ścianach bocznych obwódek. To pozwoli wybić się pędom u dołu bukszpanu, a później ponownie skróć go we wrześniu. Dla ułatwienia umieść między palikami drut na ostatecznej wysokości obwódki lekko dotykając jej ściany i przytnij swój krzew zgodnie z zaplanowaną szerokością obwódki. 

  • Cięcie bukszpanu w kulę

Przycinanie bukszpanu w kulę jest czasochłonne. Jeśli marzysz o okazałej konstrukcji, może potrwać nawet 5 lat, ale efekt jest wart pracy. Po posadzeniu rośliny wraz bryłą korzeniową skróć gałęzie w listopadzie albo w marcu, zachowując odległość około 30 cm od ziemi. W ten sposób rozpoczniesz kształtowanie kuli.

W kolejnych latach przycinaj bukszpan w maju i we wrześniu, w zależności od siły jego rozrostu tak, by stopniowo powiększając swój krzew. Postępuj tak, aż uda ci się stworzyć idealny kształt kuli.

Zobacz też:

Te rośliny odstraszają meszki. Posadź w ogrodzie i zapomnij o bolesnych ugryzieniach

Obrywasz liście pomidorów? Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinie

Nie tylko drożdże. Dzięki tej odżywce ogórki będą smaczne i soczyste

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | działka | przycinanie | pielęgnacja roślin